received_1002468176564565.jpeg (107.92 KiB) Visad 24000 gånger
Min trogne vapendragare på Åland vill se hur intresset är för den här pjäsen. LBS141, 78-års modell, (tror jag). Motorn ska vara utmärkt, men han ska starta upp den för kontroll. 4.60 hjulbas med tippbart flak å Hiab 550. Den har visst aldrig varit reggad på Åland, så svenska papper bör finnas. Priside 30-35.000 sek.
Visst är det en populär model, ganska rolig också med både säng, tipp o kran. Problemet är nog att många är rädda för rutten hytt och innerline. Kan han inte försöka få till någon bild med dörrarna öppna och en liten studie under flaket.
Inte ens lastbilar i gott skick verkar attraktiva, förutom allt snack om pärlor och att en sådan skulle man ha m.m. Har en annons om en veteran F10 i utmärkt skick, det räcker med pensel och färgburk åt ramen och flaket så blir den mycket fin. Inte ett svar, utom ett för export. Men som det ser ut nu så blir det Afrika.
tråkigt att du inte får sålt den. men hade gärna köpt den om jag inte hade haft titanen:) min dröm har alltid varit en scania 140,141,142 boggi dragare:) men folk idag verkar inte förstå att detta är gamla bilar och det behövs oftast en ganska stor kostnad och tid att återställa till kanon skick:) men hoppas på det bästa thomas. låt den inte gå i delar. behåll den hellre i såna fall
Gör alltid ditt bästa efter de förutsättningar du kan!
Ett sjujäkla jobb Men med ett par duktiga och envisa rostutrotare går det. Kolla bara Lasse Carlssons fina 141:a som var sämre skick än den han håller på med här Kom visst på tvären men ni får väl vrida på huvet