Lastbil 2010 Elmia

Här får man fritt annonsera förestående evenemang som har med veteranlastbilar att göra. Varje evenemang fordrar sin egen "tråd". Om hjälp önskas så kontakta någon av oss moderatorer.

Moderator: Anders Ason

Lastbil 2010 Elmia

Inläggav Per Thomson » 22 aug 2010, 10:54

Nu på onsdag öppnar Lastbil 2010 på Elmia Jönköping. Mässan håller på t o m lördag. Hela hall C kommer att vara fylld med veteranlastbilar i ÅHS regi. ÅHS brukar ha olika teman på sina utställningar. Årets tema är skogsbilar men även andra bilar kommer att visas upp i hallen. Nära 30 ekipage kommer det att bli.

Tillsammans med bilarna kommer vi, Veteranlastbilar.se att finnas med i monter tillsammans med ÅHS och Trafikverkets museum. Klassiska lastbilar kommer också att finnas med i hallen med egen monter. Ta dig gärna tid att ta en liten pratstund med någon av oss som representerar Veteranlastbilar.se!

Varmt välkomna!
Hälsningar
Per Thomson
Användarvisningsbild
Per Thomson
Site Admin
 
Inlägg: 7474
Blev medlem: 22 mar 2007, 23:11
Ort: Råå

Re: Lastbil 2010 Elmia

Inläggav Per Thomson » 23 aug 2010, 22:38

Åkerihistoriska Sällskapet, ÅHS, medlemmar kallas till årstämma lördagen den 29 augusti 2010, klockan 13.00 på Lastbil 2010, Elmia i Jönköping.
Samling sker i ÅHS-montern på mässan. Förutom sedvanliga ärenden kommer Ulric Långberg, SÅ, att berätta om skogstransporter förr och nu.
Hälsningar
Per Thomson
Användarvisningsbild
Per Thomson
Site Admin
 
Inlägg: 7474
Blev medlem: 22 mar 2007, 23:11
Ort: Råå


Återgå till Evenemang

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 4 gäster