Landström skrev:
Alternativ 2 blir att ta skohornet och peta ner en Scania DSC 14 bakom hytten, "nya" axlar, låda samt mellanaxel och sedan muta närmaste besiktningsställe. Scania L62 race truck! WOHO! Även här hade det dock varit maxat med en så orignal inredning som möjligt.
Är det något i denna stil liknande den Brasilianska Mercedesen nedan som du tänkt dig?
viewtopic.php?f=1&t=919&p=5981&hilit=race+truck#p5981Konverteringen i sin helhet var beskriven på nätet för något år sedan, och de sidorna finns kanske fortfarande kvar.
Jag har själv drivits av samma tankar som du från och till sedan jag såg den konverteringen.
Senast jag resonerade i dessa banor hade jag bara tänkt mig lägga en DS10:a i ett L51-chassi. Jag har nu egentligen allt som skulle behövas, chassi, motor, växellåda, bakaxel, etc. utom tiden. Samtidigt skulle jag göra det yttre betydligt mer "strömlinjeformat" i stil med Brasilianaren. Men sedan kommer man ändå till sans och inser att det trots allt inte finns så många av dessa bilar från början av 1950-talet kvar i körbart originalskick. Dessutom är min L51 av 1953-års modell, dvs. den tillhör därmed den allra tidigaste generationen som är ännu ovanligare. Jag har hittills bara funnit två körbara bilar som är äldre än min (plus två "hopplösa" (?) objekt i Kalmar-trakten som otroligt nog har chassinumren direkt efter varandra och faktiskt är den 9:e resp.10:e först tillverkade av L51:orna), och därmed vore det kanske lite av ett helgerån att "förstöra" den.
Drömma drömmar kan man ju alltid. Det kostar oftast ingenting.
Så det får nog bli en originalrenovering i alla fall. Det blir dock inte förrän längre fram i tiden, om jag inte dessförinnan har avyttrat alltihop.
Just nu försöker jag hellre satsa min tid och mina medel på min 2F12 för att kunna få ut denna på vägen senare i år och sedan eventuellt försöka följa upp med min 2L12 under något av de kommande åren.
// S-V L44