av Anders Ason » 11 apr 2025, 07:25
Och en fordonskombination som helt försvunnit. Kan man tro att bästa stunden inföll när föraren och "massäcken" satte sig i hytten, öppnade paketen med mackor med stekt ägg inlindade i frasigt smörgåspapper, öppnade flaskan med patentkork med tjock mjölk?
Kaffet i den räfflade termosen med glasbehållare. Det var redan varmt i hytten då motorn varit i gång under hela lastningen. Sedan bar det i sta´.
En del av min värld också under uppväxten, men inte med timmer utan med meterved - det allra vanligaste värmebränslet. Var dock för liten för att få köra, det kom se´n.
Barndomsminnen är de stora och häftiga timmerbilarna med mast och dess stag - landsvägens skepp. En detalj som aldrig förbleknat, det tandade hjulet bak med "hasp" till boggilyften för den manuella lyften av stödaxeln.
En och annan hade fortfarande gengasaggregatet kvar även om det inte användes.
Min fars första egna bil en treaxlad ,en Volvo var utrustad för gengas. När han köpte den var aggregatet borta men det lagade hålet fanns i flaket. Med gengas orkade den dåligt i backarna så då togs boggin bort. Vill minnas att bilen var byggd 1943, d v s tillverkad mitt i ett brinnande krig.
Bilen byttes till en ny äkta Viking 1955.
Hälsningar Anders Ason
__________________________________________
Jag tillhör också den yngre generationen,
men det var ett tag se´n, nu med hobbyn som burit sina laster.