Har jobbat mycket med den nu under vintern. Står ute i en carport så det krävs ju rätt mycket drivkraft för att gå ut där i mörkret och kylan efter jobbet. Men jag har fanken inget val. Renoveringen snurrar i mitt huvud hela tiden. Funderar över lösningar och detaljer oavsett var jag är och vad jag pysslar med. Skulle vilja kunna släppa det lite mera men det kanske bara är en period nu i början.
Är ju väldigt nyfiken på att få starta upp FC motorns 90 gamla hästar. Den har fått nya kannringar någon gång på 90-talet. Men sedan har den inte varit igång något mera på de senaste 15-20 åren.
Motorn låg på flaket och ramen var precis ren från allt utom bromssystemet när jag fick hem bilen i höstas, så har det varit lite att greja med för att komma till den punkten att det ens är möjligt att starta upp den. Plåtarna hade bara tillfälligt och högst provisoriskt återmonterats inför försäljningen. Plåtarna är förövrigt väldigt raka och fina på den.
Vill ju inte montera på en massa grejer bara för att starta upp den som jag sedan måste ta bort igen för lackering. Har därför röjt ut alla cyklar ur cykelboden och gjort om det utrymmet till lackeringsverkstad. Man tager vad man haver. När jag skulle lacka motorn fick jag åka till byggmax och köpa frigolitskivor som jag sedan byggde en box av som jag satte över motorn tillsammans med en avfuktare. Funkade kanon eftersom den även skapar värme.
Lyckades av en slump hitta en donatorbil ett antal mil hemifrån och var och plockade delar på den förra helgen. Det var verkligen perfekt och jag fick tag på många delar som min bil saknade. Skall återvända framåt sommaren för att även ta tippkolvarna samt hela FC motorn. Den kommer gå till skoten annars. Så jag hade ju varit en idiot om jag inte tog hand om den. Den har varit väl omhändertagen av någon tidigare ägare för den var i väldigt fint yttre skick även om den stått ute nu senaste åren. Eftersom den var ombyggd till Svenljungatruck så finns det nog en rätt god chans att den även är i gott skick internt.
Så motorn är nu tillbaka i ramen och har fixat nya stift, brytare, kondensator, oljefilter, luftfilter, fläktrem, batterilåda, kardanbroms och avgassystem. Renoverat startmotor, generator, förgasare samt fördelare. Det är 12 volts-system med negativ jord.
Det som nu återstår är renovering och återmontering av kylare, bensintank & bränsleledningar, nya tändkablar och nytt batteri samt ett elsystem nog för drivning av startmotor och tändspole. Bensintanken behöver lite lödning på sig så den behöver jag ju rengöra grundligt innan jag kan ge mig på det.
Sedan är det bara ett oljebyte och rengöring av oljesilen samt uppsmörjning av så mycket som möjligt av de rörliga delarna jag kan lyckas nå då jag fyller på med den nya oljan. Spruta lite lättflytande olja genom tändstiftshålen är nog vettigt också. Sedan blir det en försiktig uppstart. Den går ju att veva igång så lär nog veva runt den lite utan tändstift också eftersom det var så läge sedan den var igång. Man är ju rädd om de gamla fina grejerna...

Även om jag alltid försöker komma så billigt undan som det går utan att göra ett dåligt jobb eller sätta dit skräpgrejer så kostar det mera än man tänkt att renovera. Bra färg är ju löjligt dyrt kan jag tycka.

