Besiktning vartannat år

Här träffas vi och kanske ställer en fråga eller lämnar ett förslag som andra har en lösning eller synpunkter på. Kom ihåg att det skall handla om lastbilsnostalgi.

Moderatorer: Anders Ason, Moderatorer

Besiktning vartannat år

Inläggav Per Thomson » 02 jun 2015, 19:24

ÅHS genom Sveriges Åkeriföretag föreslår nu att besiktningskraven ändras för 30 år eller äldre tunga veteranklassade lastbilar och släpvagnar till en gång vartannat år, i likhet med veteranklassade personbilar.
http://www.akeritidning.se/svensk-akeritidning/nyheter/2015/06/01/hoppas-pa-glesare-besiktning-av-veteranerna

Vi håller tummarna för att förslaget går igenom :arrow:
Hälsningar
Per Thomson
Användarvisningsbild
Per Thomson
Site Admin
 
Inlägg: 7474
Blev medlem: 22 mar 2007, 23:11
Ort: Råå

Re: Besiktning vartannat år

Inläggav Ante » 06 jun 2015, 19:05

Det var trevligt att höra. Undrar hur lång tid det tar innan de bestämt sig, vore ju fint om det gick snabbt.
Ante
 
Inlägg: 113
Blev medlem: 30 apr 2008, 13:47

Re: Besiktning vartannat år

Inläggav Per Thomson » 06 jun 2015, 22:15

Ante skrev:Det var trevligt att höra. Undrar hur lång tid det tar innan de bestämt sig, vore ju fint om det gick snabbt.


Min erfarenhet från tidigare försök med släpvagnsskatt säger att ha inte för stora förhoppningar om snabbt resultat, men vi ger inte upp.
Hälsningar
Per Thomson
Användarvisningsbild
Per Thomson
Site Admin
 
Inlägg: 7474
Blev medlem: 22 mar 2007, 23:11
Ort: Råå

Re: Besiktning vartannat år

Inläggav Eddie » 07 jun 2015, 15:52

Inför "Entusiastfordons" registrering där fordonet, eller ekipaget, registreras för användning enbart för nöjeskörning, träffar etc. Alltså inte för transport av gods, eget eller någon annans, mot betalning. Därmed skulle ekipaget vara skattebefriat, och besiktigas t.ex. vartannat år.
För att lättare kunna skilja dessa fordon ifrån lastbilar och släp i yrkestrafik kunde gula nummerskyltar, som taxi, införas för yrkestrafiken.
Då hade polis och myndighet kunnat skilja "seriösa" åkare ifrån "svartåkare" utmed vägarna. För det är väl en anledning till att myndigheterna är så ointresserade av frågor som rör detta.
Det är ju inget konstigt att använda en nyare veteranbil, eller äldre släp, i yrkestrafik om man t.ex. har en byggshop, vedhantering etc.

Detta förslag gäller endast svenskregistrerade fordon. Utlandsregistrerade fordon och deras körningar i Sverige behöver inte blandas in i denna diskussionen, då det inte hör hit.
Eddie
 
Inlägg: 76
Blev medlem: 14 apr 2008, 07:51
Ort: Bjärnum


Återgå till Allmänt Veteransnack

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 8 gäster