Transport av Glätt cylinder 1958-1960?

Här träffas vi och kanske ställer en fråga eller lämnar ett förslag som andra har en lösning eller synpunkter på. Kom ihåg att det skall handla om lastbilsnostalgi.

Moderatorer: Anders Ason, Moderatorer

Transport av Glätt cylinder 1958-1960?

Inläggav han1964 » 27 apr 2014, 12:10

Hej
Jag undra om någon här på forumet har hört om en transport som p2 i hässleholm gjorde 1958 eller 1959 eller 1960?
man började i karlshamn att lasta en Glätt cylinder som enligt uppgift skall ha varit 7m i diameter på en 32hjuls dyson transportvagn med en volvo tvc som drog och
en som knuffad o bromsar, cylindern skull till pappersbruket i nättraby .
jag har prata med dom som var med det var en stor transport på den tiden man fick lyfta el o telelednigar och det var massvis med åskådare längs vägen och det var repotage o bilder i tidningarna .
Men dom kan ej säg med 100% vilket år och månad det var . så nu undra jag om någon vet något om detta så vi kan leta i tidningar ?
MVH Hasse
han1964
 
Inlägg: 29
Blev medlem: 05 mar 2009, 23:15

Återgå till Allmänt Veteransnack

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 15 gäster

cron