Moderatorer: Anders Ason, Moderatorer
Anders Willgård skrev:Thomas Almen skrev:Körde inte Sture Bergendahl på Trailer nåt liknande ekipage, mellan Solvalla å Halmstad?. Har en bild på ett nästan lika släp, byggt runt 1972 av Zetterbergs i Östervåla. Den vagnen skulle dock användas till att frakta slaktavfall.
Jag vill minnas att Sture berättat att han körde den här bilen, är det någon som har kontakt med honom så kan man kolla vad han minns.
Bo Norvinge skrev:Anders Willgård skrev:Thomas Almen skrev:Körde inte Sture Bergendahl på Trailer nåt liknande ekipage, mellan Solvalla å Halmstad?. Har en bild på ett nästan lika släp, byggt runt 1972 av Zetterbergs i Östervåla. Den vagnen skulle dock användas till att frakta slaktavfall.
Jag vill minnas att Sture berättat att han körde den här bilen, är det någon som har kontakt med honom så kan man kolla vad han minns.
Har önskemål om rättelse så här kommer information från Sture om ekipaget.
Sture Bergendahl på Trailer här. Jag kan rätta uppgifterna om bilen på
bilden. Den bilen körde aldrig, så vitt jag vet, hästskit. Jag tror
snarare att den gick med slaktavfall. *Vår' bil var också en 76:a,
regnr A8171, och jag körde den i 70 000 mil under fyra år mellan
Stockholm och Fammarps Trädgård utanför Halmstad med hästskit. Det var
mest från Solvalla men också från Ryttarstadion, Täby och flera privat
stall runt staden.
Efter 76:an hade vi en Scania LBS110, en Volvo F89 och en G89 innan jag
slutade köra 1976.
Återgå till Allmänt Veteransnack
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 9 gäster