patrick skrev:Vi skulle behöva en egen tidning som bara skriver om veteranlastbilar, samt åker ut och gör reportage i vårt avlånga Sverige. På det viset kan man kartlägga intresset samt kolla om det finns marknad för reprodelar.
En tidning är ett bättre forum än datorn för många utav dom som håller på avlider bara dom hör ordet data. På det viset så når vi inte alla som håller på och har mycket kunskaper. Är intresset stort så bär tidningen sig själv samt att återimporten kunde bli aktuell, för i Sverige finns det många duktiga renoverare bara intresset växer. Då skulle bilarna bli kvar i Sverige. För när det gäller jänkebilar så görs det mesta i nyproduktion. Och i det ämnet finns det många tidningar. Medans vi får hålla till godo med "trailer" och "trucking" vilket inte stämmer med vårt intresse.
Personligen tycker jag också att en tidning är mer överblickbar.
MVH Patrick Blom
Ja, du är inte ensam om att ha denna åsikt. Vi är många.
Tyvärr tydligen inte tillräckligt många för att det skulle kunna förverkligas.
"Vår" grupp kan synas stor men tittar man lite mer ingående så visar det sig att vi är samma personer som är på många olika platser/träffar/forum/media.
För inte allt för länge sedan utarbetade jag ett förslag om en renodlad nostalgitidning för oss inom det tunga segmentet. Förslaget framfördes både skriftligen och muntligen samt i vissa fall även personligen till fem (5) olika förlag. Visst, ibland lät det som om intresse fanns där men med facit i hand var intresset lika med noll (0).
OK, till viss del har jag förståelse för tveksamheten då en tidning är fruktansvärt kostsam. För att kunna säljas får den inte vara för enkel och amatörmässig. Den måste finansieras av annonsörer. Då annonsörerna bara tror att annonserna måste vara branschrelaterade och handla om retrodelar, blästring och lackering finns där inget intresse.
Dock är ju sanningen den att trots att vi bor i garage, i lösa hytter och på marknader så använder vi faktiskt vanliga människors attiraljer.
Vi rakar oss, vi torkar oss, vi målar hus, vi handlar mat och ibland tvättar vi till och med kläder.
Intresset bland "oss" är heller aldrig garanterat.
Många har försökt erbjuda böcker, kalendrar m.m. och intresset kan ibland verka svalt.
Se bara hur trögt det gick innan dett forum fick fart. Forumet är ju trots allt helt GRATIS för användaren!
Vi får nog fortsätta att bygga upp vårt intresse till att nå samma nivå som intresset för tatueringar, golf, korsord, PC, mobiltelefoner och poker.
Först därefter kanske vi får skåda en "riktig" tidning värd namnet!