Sida 1 av 3

Flakbilar som kör olja

InläggPostat: 11 okt 2010, 17:51
av Stellan
Detta kan väl inte ha varit så vanligt transportsätt ens på tiden det begav sig? Fordon med fasta tankar under flaket fanns ju en tid, men gummitankarna blev väl aldrig någon succé?

Bild

Bild

Bild

Bild

/Stellan

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 11 okt 2010, 20:08
av Lars-Gunnar
Smart. Om ni minns hur de uppblåsbara gummimadrasserna som fanns på 60-talet såg ut så är ju principen vätska istället för luft och ingen huvuddel som på luftmadrassen.

Nu skulle väl motsvarande vara gjord i plast som allt annat.

Lars-Gunnar :)

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 12 okt 2010, 21:54
av Per Thomson
Jag har för mig att tidningen "Moderna Transporter" hade någon bild på ett sådant ekipage som regelbundet körde linjen Göteborg Värmland och på returen hade med sig olja. Kanske transporterna utfördes för Uddeholms-bolaget om jag mins rätt? Det här var vid 60-talets slut.

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 19:09
av Thomas Almen
I Östersund gick åtminstone 3 ekipage med gummiblåsor i mitten på 70-talet. Åke Werner körde massaved till Sundsvall, och olja för BP hem. Släpet som användes kallades "Maria", och var en prototyp från Kilafors med "buktank", d.v.s tank under flaket, osäker på om den var fribärande. Minns att det var mycket krångel med släpet, avluftningen ville inte funka som det skulle. Sen hade Arne Lundstam ett ekipage i samma körning, men med hemlass för OK. Det hade blåsor på både bil å släp, men "sektionerade", flera små blåsor alltså. Utöver dom hade Bengt Lundberg ett Norgeekipage som gick med virke till Tröndelag, och olja från ett bergrum utanför Stjördal tillbaka. Werners å Lundbergs ekipage blev kortlivade, men Lundstams påbyggnad tror jag överlevde 2 chassier. Bägge tillverkarna var finska, varav det ena väl var Sarrakka.

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 19:13
av Anders Ason
Tål blåsorna sprit, tänkte annars ta en sväng till Tyskland :mrgreen:

Man kan ju lasta chips och jordnötter ovanpå :mrgreen: :mrgreen:


Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 19:39
av Thomas Almen
Anders Ason skrev:Tål blåsorna sprit, tänkte annars ta en sväng till Tyskland :mrgreen:

Man kan ju lasta chips och jordnötter ovanpå :mrgreen: :mrgreen:


Ja, men tveksamt om chaufförn tål att blåsa....

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 21:13
av Bo Norvinge
Vart tog transportblåsan från Jydsk vägen som fanns här igår?

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 21:56
av Sudde52
Bo Norvinge skrev:Vart tog transportblåsan från Jydsk vägen som fanns här igår?


Jag tog bort den, var nog FÖR offtopic :oops:

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 21:56
av Lars-Gunnar
Thomas Almèn skrev:I Östersund gick åtminstone 3 ekipage med gummiblåsor i mitten på 70-talet. Åke Werner körde massaved till Sundsvall, och olja för BP hem. Släpet som användes kallades "Maria", och var en prototyp från Kilafors med "buktank", d.v.s tank under flaket, osäker på om den var fribärande. Minns att det var mycket krångel med släpet, avluftningen ville inte funka som det skulle. Sen hade Arne Lundstam ett ekipage i samma körning, men med hemlass för OK. Det hade blåsor på både bil å släp, men "sektionerade", flera små blåsor alltså. Utöver dom hade Bengt Lundberg ett Norgeekipage som gick med virke till Tröndelag, och olja från ett bergrum utanför Stjördal tillbaka. Werners å Lundbergs ekipage blev kortlivade, men Lundstams påbyggnad tror jag överlevde 2 chassier. Bägge tillverkarna var finska, varav det ena väl var Sarrakka.


Minns detta ekipage mycket väl. Den hade en utfyllnad mellan axlarna på släpet som givetvis innehåll bensin kanske också diesel.

Lars-Gunnar :)

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 21:58
av Sudde52
Anders Ason skrev:Tål blåsorna sprit, tänkte annars ta en sväng till Tyskland :mrgreen:

Man kan ju lasta chips och jordnötter ovanpå :mrgreen: :mrgreen:



Sprit brukar vara bra mot blåsor... :mrgreen:

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 21:59
av Stellan
Sudde skrev:
Bo Norvinge skrev:Vart tog transportblåsan från Jydsk vägen som fanns här igår?


Jag tog bort den, var nog FÖR offtopic :oops:

Inte då...det är väl snarare ett tecken på ett rörligt intellekt. En bra historia platsar väl på ett historiskt forum :mrgreen: :lol:

/Stellan

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 13 okt 2010, 22:09
av Thomas Almen
Exakt LarsGunnar. Lundstam hade ett likadant, plus att han övertog släpet som Werners hade. Efter diverse ombyggnader så fick dom det att funka.

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 19 okt 2010, 21:13
av Stellan
Tyskarna hade en annan variant av "hopfällbara" tankar i början av -80 talet. Den här broschyren är från 1982, och visar hur de har hydrauliska kolvar för att fälla upp och ihop tankarna...något som måste ha varit otroligt känsligt.

Bild

Bild

Bild

Observera flakhöjden... :shock:
Bild

Bild

Bild

Kom väldigt gärna med kommentarer... :D

/Stellan

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 20 okt 2010, 19:10
av Sudde52
Tanken (oj, där blev det roligt direkt :D ) är god men jag tycker det ser liiite vanskligt ut med tankar i dragspelsutförande... Och, hemska tanke, man kan ju komma åt att pilla på sänkningsknappen... :?

Re: Lösa lastbärare

InläggPostat: 21 okt 2010, 14:55
av Stellan
Att komma när sänkningsknappen är jag inte så rädd för, då tycker jag att det ser lite mer vanskligt ut med hydraulcylindrarna...och lasthöjden. Men det är ändå lite kul att ser hur tyskarna fortsatte med de flexibla tankarna, nästan tjugo år efter Trelleborg.

/Stellan