Sida 1 av 1

Dodge wc 51/52

InläggPostat: 03 maj 2014, 12:41
av joherl
Hej!
Min Dodge "Stjärna" var i sämre skick än väntat så jag behöver ett objekt till. Någon som känner till något i smålandstrakten? Jag bor utanför Jönköping så en bit upp i östergötland/västergötland eller nedåt skåne och blekinge kan kanske fungera också.

Johan i Hok.
Frustrerad bilrenoverare :wink:

Re: Dodge wc 51/52

InläggPostat: 04 maj 2014, 09:58
av David H L
En kompis till mig har en som är nerplockad som jag tror att han vill sälja Finns i Kungälvs trakten kan det vara intressant ?
Davids bilder 10 160.JPG
Davids bilder 10 160.JPG (130.28 KiB) Visad 8946 gånger

Här en bild på min Power Wagon -62 som jag gjorde i ordning runt -95 ( 318 o 727 låda ) o var runt med på en hel del jeep träffar med.. men nu står den o för faller hos samma kille

Re: Dodge wc 51/52

InläggPostat: 04 maj 2014, 21:25
av joherl
Hej David!
Vilket snabbt svar! Det låter jätteintressant med din kompis Dodge. Finns det några flaksidor och rätt motor till den? Sitter en Fargo-motor i Stjärna nu..... Jag ska ut och jobba på sjön i tre veckor nu, men sedan har jag ett par veckor ledigt. Kanske kan du höra med honom om han vill bli av med sitt projekt? Det hade varit kul att få ordning på Dodgen.
Gillade din Power Wagon. Jag har alltid haft ett gott öga till dom och hade ekonomin tillåtit hade jag jagat reda på en sådan och en av de kombinationer av Dodge och Fargo som försvaret byggde.

Johan i Hok

Re: Dodge wc 51/52

InläggPostat: 04 maj 2014, 23:22
av David H L
Ingen motor vad jag vet om Jag pm mitt nummer

Re: Dodge wc 51/52

InläggPostat: 08 maj 2014, 10:32
av Stefan Blomberg
Den förfallande Powerwagon – kan den möjligen bli till salu?

/ Stefan