Sida 1 av 1

Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 26 maj 2011, 19:42
av Bo Norvinge
Här kan ni ladda ner en PDF-fil med mer information om helgens veteranlastbilsträff i Motala.

http://www.norvinge.se/dokument/skanna0025.pdf

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 28 maj 2011, 22:03
av Anders Ason
Bilderna från Motala 2011 finns nu upplagda på:

http://www.veteranlastbilar.se/Gallery.asp?pageid=828

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 28 maj 2011, 22:50
av gunnilse
Tack för bilderna hög klass på fordonen samt kul att de hamnar dekaler på dörrarna snyggt.

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 29 maj 2011, 08:03
av Anders Ason
Den här gången hade jag möjlighet att vara med själv (startnr. 39) genom att ha lånat bil av en bekant. En annorlunda bil, minst sagt - en "krigare" typ brobyggarbil LA82B, årsm -61.

Värst på flera sätt - tyngre än vanligt, ca 13 ton olastad, d v s lika mycket som en fullastad 2-axlig bil, bredare än vanligt ca 2,60 m men vill minnas godkänd för 4.70 enl. regbeviset (endast körning med följefordon för varning). Hytten full med spakar, knappar, reglage och instrument - måste ha varit en utmaning att sätta i händerna på en värnpliktig som kanske aldrig suttit i en lastbil tidigare! Permanent tandemdrift och en mycket stel boggi som hela tiden håller mot när det ska svängas. Mycket nära kontakt med motorn=hög ljudnivå. Mätte även bränsleförbrukningen för att kunna ersätta ägaren, vilken gav nästa överraskning. Bilen hade dragit nästan 4,5 l /mil. Tung last att dra för DS10:an och inte direkt någon bussutväxling på drivkedjan. Men ...i krig och kärlek.

Har kört denna bil fler gånger tidigare=mycket kul och sammanfattningsvis har den stor charm med sin tidstypiska konstruktion och mycket allvar (beroende på varför den kommit till) samtidigt som många erfarenheter från utvecklingen av bilen finns i samtida åkarbilar från Scania.

Den väcker alltid stort intresse hos omgivningen, så även i Motala (bl a en av de mera plåtade).

För dagen var den även "reportagebil" för http://www.veteranlastbilar.se

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 29 maj 2011, 13:13
av faun v12
Mycket trevlig tillställning,vacker färdväg och intressant slutmål! mvh KH.

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 29 maj 2011, 15:59
av Stellan
gunnilse skrev:Tack för bilderna hög klass på fordonen samt kul att de hamnar dekaler på dörrarna snyggt.

Jag håller med Thomas...de gamla firma- och speditionslogotyperna är en nostalgiresa i sig själva, och tillsammans med rätt lackering så blir fordonens "äkthet" ändå större. Även reklam på kapell och skåp ger en nostalgokick...KF med sin liggande åtta till exempel är ju en stilren "utsmyckning" man saknar lite också.

/Stellan

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 29 maj 2011, 19:20
av Anders Ason
faun v12 skrev:Mycket trevlig tillställning,vacker färdväg och intressant slutmål! mvh KH.


    Hmm... nu får vi nog börja med "en nejlika i knapphålet"? Nästa träff jag är på får jag väl bjuda på något till de forummedlemmar som ger sig tillkänna?

    Pekka med fingret, träffade jag och några till, men vilka andra forumare var där? Du kanske kanske kan skriva något här?

    :)

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 29 maj 2011, 22:45
av pekka k
Hehe med fingret det var ju trevligt o en bild ville du ha med :) Själv fick jag med en kille som har ett lättare handikapp som kartläsare men det gick inte så bra så det blev följa john istället :) eftersom han hade tusen frågor om allt :) jag hade full upp med alla frågor om spakar vevar knappar mm han är en riktig frågeställare med fint minne på saker,

Jag fick träffat en massa folk som frågade om bilen mm så nästa träff är Smålandsrundan,

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 29 maj 2011, 22:49
av Anders Ason
Du gör fantastiskt fina renoveringar Pekka.

Re: Lastbilsveteranträff Motala 2011.

InläggPostat: 30 maj 2011, 10:18
av pekka k
Tack ska du ha Anders det värmer när man får beröm för vad man slitit med i flera år :)