Sida 1 av 1

Sverigeklassikern 2010

InläggPostat: 10 apr 2010, 13:59
av conERY00
Hej, vill göra er uppmärksam på att årets Sverigeklassiker går i Jämtland den 12 juni. Sammanfaller med Storsjörallyt som Jemtlands Veteranbilklubb arrangerar. Klubben fyller dessutom 40 år så det blir även 40 års jubileum! Vi har en klass för tunga fordon Lastbil/ Buss och det finns redan anmälningar från ex.vis Skåne, Örebro, Stockholm Ö-vik. Umeå i tunga klassen. Se vidare på www.jvbk.nu Bosse Bildoktorn medverkar! :D

Re: Sverigeklassikern 2010

InläggPostat: 10 apr 2010, 16:56
av Thomas Almen
Hur ser sträckningen ut?.

Re: Sverigeklassikern 2010

InläggPostat: 11 apr 2010, 08:35
av conERY00
Eftersom du är Jämtlänning så är det enkelt. Start vid Optands Flygfält, genom stan,frösön,rödön,ytterån,vaplan,nälden,gamla alsenvägen och mål vid wången. :lol:

Re: Sverigeklassikern 2010

InläggPostat: 11 apr 2010, 09:20
av Thomas Almen
Hmm, låter som en bra sträcka. Får si om man gär se e eren oppöve. :wink:

Re: Sverigeklassikern 2010

InläggPostat: 25 apr 2010, 09:21
av conERY00
Ni som är intresserade av deltagande i Sverigeklassikern / Storsjörallyt i Östersund den 12 juni kan gå in på http://www.jvbk.nu och under annonsen / anmälan kommer det kontinuerligt att visas " anmälda hittils ". Kanske ni upptäcker nån bekant som ni kan göra sällskap med. Vi vill att så många som möjligt med ett tungt fordon kommer, för att skapa ett framtida renodlat tungt rally i Norrland, främst för norrlänningar men naturligtvis för alla! Total körsträcka i år blir ca 7 mil enkel väg.
Anmälningstiden går ut sista maj så det finns gott om tid och gott om plats för övernattning. Jemtlands Veteranbilklubb fyller 40 år så rallyt sammanfaller med firandet. Naturligtvis 3 rättersmiddag och dans till levande orkester. Med bästa Scania LS 140 hälsningar! :D