Sida 1 av 1

Lastbil på finskt mueseum

InläggPostat: 06 jan 2011, 22:26
av Per.ferm
Denna eller åtminstone en liknande GMC 1938 har min farfar hört rykten om att finns på ett museum i Finland. Ev Mobilia eller nåt annat nära Tammerfors
http://www.helsingebilder.se/utsida/vis ... ldid=17604
Det är min farfarsfar som står på bilden. Bilden är tagen under petsamotrafiken.

Om ni har nåt annat kul att berätta om nån åkare vid namn Ferm från Korskrogen, Veckebo eller Färila så är det också roligt.

Re: Lastbil på finskt mueseum

InläggPostat: 18 feb 2011, 23:05
av Knut Näfwe
Hejsan. Jag var och kollade upp i museeverkets register, Det ser ut som om det inte finns ngn GMC, eller gemssu som dom kallades här, på museum. I museernas arkiv finns foton på GMC. Öppnä länken och ta en titt på bilderna.
http://suomenmuseotonline.fi/fi/selaa?name=gmc
Är du säker på att bilen ligger på ett museum. Kanske bilen du hört om är muséregistrerad posting.php?mode=reply&f=10&t=3373#

Re: Lastbil på finskt mueseum

InläggPostat: 18 feb 2011, 23:27
av Stellan
Ytterligare en intresant länk från Finland :D . Jag sökte på "kuljetus", och hittade den här bilden http://suomenmuseotonline.fi/fi/kohde/M ... temIndex=1 Enligt uppgifterna så ska bilden vara tagen någon gång mellan 1950 och -55 om jag fattat det hela rätt...kan det vara en boggielyft på släpet, eller är det så stel fjädring att sista axeln bara hänger i luften när backen lutar lite? :?

/Stellan

Re: Lastbil på finskt mueseum

InläggPostat: 19 feb 2011, 15:42
av kent häggdahl
Min bedömning är boggielyft !!!

Kennex