Sida 1 av 1

Intyg/protokoll över stabilitetsprov vid tippning???

InläggPostat: 19 jun 2008, 00:45
av Klas Pettersson
Är det någon här som känner till något om tippintyg??
Vem som utfärdar?? :?
MVH Klas

Re: Intyg/protokoll över stabilitetsprov vid tippning???

InläggPostat: 19 jun 2008, 10:22
av Ove
Du kan göra tipprovet själv prata med Jan erik Bäcke han har gjort det referat i sista Åkeritidningen Ove T. :D

Re: Intyg/protokoll över stabilitetsprov vid tippning???

InläggPostat: 20 jun 2008, 18:39
av Anders Ason
LBS76 skrev:Är det någon här som känner till något om tippintyg??
Vem som utfärdar?? :?
MVH Klas

    Hmm... jag blev "utsatt" för detta för ett par år sedan när jag avsåg att kopa en N10 grusbil som varit på utlandsbesök några år med papprena kvar där!
    Krävdes en stor hjullastare och likadeles grushög, trots att bilen var godkänd i Sverige en gång. Både VV och Biiprovningen var inblandade. Gav upp och köpte en annan bil.

Re: Intyg/protokoll över stabilitetsprov vid tippning???

InläggPostat: 22 jun 2008, 14:08
av Eddie
Det är inte så avancerat som det låter med ett tipp och stabilitetsprov. Om ditt tippflak är under 5 meter så slipper du det. Över 5 meter så lastar du flaket med singel, backar upp på en förhöjning med ena sidans driv och boggie hjul så du får en korrekt lutning, sedan tippar du tills lasten börjar rasa/glida, då mäts graderna och sedan tippar du fullt och då mäts åter graderna. Detta utförs av en verkstad, bilprovningen på din hemort hjälper dej säkert med detaljer både om vilken verkstad som är behörig och om vägning, fastsättningsintyg, framstamsintyg, tipp och stabilitetsrov behövs.

Re: Intyg/protokoll över stabilitetsprov vid tippning???

InläggPostat: 23 jun 2008, 08:38
av Klas Pettersson
Om man monterar Laxolås slipper man alla intyg då ??
MVH Klas

Re: Intyg/protokoll över stabilitetsprov vid tippning???

InläggPostat: 23 jun 2008, 16:58
av Eddie
Jag tror att åtminstone fastsättningsintyg behövs. Men reglerna för veteran fordon är inte så strikta som nyare yrkesfordon. Kolla med någon ingenjör på bilprovningen det är säkrast, det är ju rätt trist och dyrt och bara åka till regbesiktningen och upptäcka att man saknar ett relativt billigt intyg.