Sida 1 av 1

Köpa veteranlastbil

InläggPostat: 18 jul 2010, 22:43
av henlon
Hej
Har vid flera tillfällen varit på gång att skaffa en lastbil (igen).
Hittade en Scania L56 -66 med trevägstipp på blocket

http://www.blocket.se/halland/Scania_56 ... w=3&last=1

Är priset rimligt?

Re: Köpa veteranlastbil

InläggPostat: 18 jul 2010, 22:56
av Lars-Gunnar

Re: Köpa veteranlastbil

InläggPostat: 19 jul 2010, 09:31
av Anders Ason
Ett svar i all hast och välkommen hit, hoppas du ska trivas med Forumet.

Om priset är rimligt beror på flera faktorer men mest på om hytten är i gott skick d v s inte upprostad, det mesta i övrigt är ju "skruvagrejer". Stora o tunga jobb som måste göras är inte kul som ex. vis urtrampningslager, koppling e t c. Bra om den har släpv.drag.

Det anges inte i annonsen hur långt den har gått så ring gärna o kolla och även vad den har för historia (säger mycket). En enbilsåkare som lagt av och haft den kvar för "husbehov" eller släng- o reservbil på ett större åkeri ger oftast, men inte alltid, en viss skillnad på allmänskicket.

Bra (nya) däck, bes utan anmärkning, torr o fin motor utan oljesöl o s v påverkar priset.

Om intrycken är positiva efter lite mera koll så verkar priset OK. Det handlar om vad den skulle kunna kosta i rep. under de närmaste åren efter köpet.

Re: Köpa veteranlastbil

InläggPostat: 23 jul 2010, 16:49
av Per Thomson
En till viktig att tänka på är objekt med dubbla profiler i ramkonstruktionen. Det har vi diskuterat flitigt här på forumet och visat bilder på. Sök med ordet "dubbelram" eller "sprängrost". Det är oftast innerprofilens flänsar som förlorat material.