Sida 1 av 1

Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 20 apr 2010, 09:30
av Bengt Gustafsson
Nya Klassiska Lastbilar finns ute nu!

Och eftersom den från och med detta nummer är en helt egen tidning (alltså inte Nostalgia Special som hittills) är namnet Klassiska Lastbilar 1-2, 2010. Beteckningen indikerar också att utgivningen sker varannan månad - så nästa utgåva kommer i juni.

Även i den färska tidningen blir det en rik blandning av bilar, både renoverade och i bruksskick. Volvo N84 och Scania-Vabis LS76 är några godbitar. Det bjuds också på historik om tankbilar och Volvo F86. En nyhet är Läsarsidorna med många sköna bilder från förr. Apropå det så är alla som vill hjärtligt välkomna att bidra med egna fotografier (närmare upplysningar finns i tidningen).

Med de bästa veteranhälsningar

Bengt Gustafsson
Redaktör
Klassiska Lastbilar


Bild

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 20 apr 2010, 20:49
av Lars-Gunnar
Tack för det!

Skall titta in på Pressbyrån här i Sundsvall på torsdag. Har dom den inte då så måste de ha den den 23:e annars tar jag inte ansvar för vad som händer affärsinnehavaren!

Lars-Gunnar :lol: :lol:

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 21 apr 2010, 06:56
av Anders Ason
Såja, lugn, lugn L-G! Ju äldre bilarna och tidningen blir ju bättre är det väl? :mrgreen:

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 21 apr 2010, 12:34
av ufe 64
en given tidning helt klart , jag fastnade för en Volvo F 86 i tidningen 2axl blå vit med trailer tydligen en demo bil men vart tog den vägen sen ??? tycker det ekipaget var mycket stilfullt.

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 21 apr 2010, 13:22
av Kjell T
Nästan för bra att vara sant! I dag kom nya tidningen i postlådan. Helt otroligt att vi fått en svensk tidning enbart om klassiska lastbilar. Toppen!

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 21 apr 2010, 15:53
av Anders
Det är helt otroligt bra att det Äntligen har kommit en tidning för oss veteranlastbilsintresserade!
Internet i all ära, men det är ju ändå något speciellt att få sjunka ner i fåtöljen/soffan med en ny tidning!
Vågar man anta att forummedlemmar som prenumererar kommer att vara i majoritet snart? :mrgreen:

Anders

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 21 apr 2010, 22:46
av Lars-Gunnar
Anders Ason skrev:Såja, lugn, lugn L-G! Ju äldre bilarna och tidningen blir ju bättre är det väl? :mrgreen:


Jo, så sant!

Köpte ett ex idag när jag ändå skulle tanka busskortet. Nu vet jag att de finns på 2 Pressbyråer och vi har 3. Två i stan och det tredje på Järnvägens Pressbyrå.

Ja, de där två G89:orna var ju fina och jag har ännu inte läst om olika lastbilscentraler men jag noterade att fotografen heter Per Thomson och författaren Bo Norvinge. Tack skall ni ha!

Men så ser jag det orättvisa i att det är övervikt på Scania-Vabisar och Scanior i förhållande till Volvos bilar men det är ändå intressant att se att man kopplade på 3-axliga vagnar bak en S-V 65. Det måste ha gått sakta så fort det började luta.

Lars-Gunnar :D

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 24 apr 2010, 15:04
av S-V L44
Riktigt underhållande tidskrift med bra spridning av materialet.

// S-V L44

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 30 apr 2010, 23:56
av Säters El-kvarn
Jag såg att min 4x4 rundnos var på bild.
Undrar vem som tagit fotot? Det måste vara ett par år gammalt, för vindrutan är inte sönder.

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 01 maj 2010, 03:27
av jonas a
Säters El-kvarn skrev:Jag såg att min 4x4 rundnos var på bild.
Undrar vem som tagit fotot? Det måste vara ett par år gammalt, för vindrutan är inte sönder.

http://www.benkar.se/glomdarum/galleri/ ... index.html

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 06 maj 2010, 01:01
av Säters El-kvarn
Ja där ser man på.
Scania 76-an på bilderna är också min, och loket står på Säters järnvägsstation.
Så frågan är om även Scania 80super'n står i närheten av mig?

Re: Klassiska Lastbilar ute nu!

InläggPostat: 06 maj 2010, 02:36
av bm1113
Japp en riktigt intresant tidning och mycket intresanta saker med inte visste jag tex att de 4axlade Scania 111orna var byggda i så få antal :O de så kallade LBFS111 man har ju sett några olika 4axlade sådana bilar :)