Premiär Be Ge Bil Scaniabärgare
Får vi lov att presentera en Scania L110 och den registrerades den 24 februari 1970.
Denna bärgningsbil, ja för det är just det som är lite spännande med denna bärgare är att redan från första beställning blev bärgningsbil och ägare var BEGE motor AB i Oskarshamn som var återförsäljare för Scania.
En klassisk Scaniabärgare som betjänade auktoriserade verkstäder i Oskarshamn med omnejd men den hade även ett uppdrag i Kalmar som faktiskt var en av anledningarna att detta projekt byggdes.
Den 6 mars 1973 körde en lingrävmaskin ner sig under byggnationen av Volvo Kalmarverken och då maskinen vägde 54 ton fick man beställa bärgning från.........jo Bärgarpelle med bärgningsbilen Bojen och som förstärkning ringde man in BeGe bil i Orskarshamn.
Två stadiga mobilkranar hjälpte till att lyfta upp maskinen och bärgningsbilarna drog upp den på torra land och Volvo Kalmarverken kunde färdigställas så man kan ju faktiskt påpeka att Bojen och BeGe Scanian bidrog till fabrikens färdigställande på sitt alldeles egna sätt.

- ERW 151 Scania L110 1970 011.jpg (133.85 KiB) Visad 33366 gånger

- ERW 151 Scania L110 1970 015.jpg (127.9 KiB) Visad 33366 gånger