av herrstina- » 22 mar 2013, 12:25
Många av förarna frön öst behärskar inget språk som fungerar i västeuropa, det begränsar arbetsområder i stor utsträckning. I den internationella trafiken är behovet av att prata inte särslilt stort, mycket av kommunikationen kan skötas via åkeriet eller av någon hos uppdragsgivaren som har anor från öst.
Den internationella trafiken är dessutom helt laglig, sedan kan man ha åsikter om huruvida den bedrivs på rätt sätt för stunden. ett problem är att fordonen mellan sina internationella uppdrag även utför inrikes transporter i olika länder, och det är cabotage som i viss form också är legalt. Av kostnadsskäl försöker speditörerna att använda bilarna inrikes långt förbi gränsen för vad som är tillåtet, då är det fråga om olaga yrkesmässig trafik som finns ganska högt på straffskalan.
Olika system tillämpas av speditörerna får att komma runt det hela, bilarna kör ett visst antal resor inrikes för att sedan ta en runda till Oslo eller nordtyskland för att byta trailer, när dom är tillbaks i Sverige räknar man med att bilarna är "nollade" och kan starta en ny cykel. Så är det inte tänkt att fungera men myndigheterna tycker sig inte ha resurser att ta tag i problemet, Skulle polisen rapportera, läggs fallet ner av åklagaren. Ett annat bekymmer är att om krimkalle stoppar en utländsk bil med tillkopplad trailer tror han många gånger att det rör sig om en internationell transport och utfärdar ingen rapport.
Lokala körningar är betydligt svårare för våra utländska gäster att hantera, dom måste kommunicera med lokalbefolkningen på ett helt annat sätt och en bil som är verksam i ett begränsat område under en längre period skulle löpa mycket större risk att bli straffad för sin verksamhet.
Är projekten tillräckligt stora kommer det i ett annat läge, när tex. en stor möbelhandlare byggde sitt blågula hus i HBG kom bla. den prefabricerade betongstommen från balticum, så gjorde även bilarna som under lång tid utförde transporterna mellan hamn och bygge. Naturligtvis var även dom som reste stommen från samma land. Tom. mobilkranarna på bygget släpades hit från Balticum.
Vi har även haft anläggninsbilar från utlandet som varit verksamma på stora byggprojekt.
Det är också rätt att detta inte är isolerat till transportsektorn, de flesta brancher som använder folk utan univeritetsutbildning får en allt större andel gästarbetare i sin bemanning.
Naturligtvis kommer det här att i längden sluta i någon form av balans, problemet är att det kommer att ta decenier, jag är inte säker på att våra barn får uppleva den balansen. Under tiden skapar det en dramatisk försämring av livskvalite på båda sidor.
Det kan också sluta i total anarki med uppror som följd.
Och allt detta för att en flock välkammade byråkrater utan verklighetsförankring fattat en lång rad dåligt analyserade beslut.
Stina.