Nej det stämmer. Men om man nu glömt sitt lösenord så kan man inte byta det själv - det krävs ju att man loggar in.
Det bästa om man nu glömt sitt lösenord är att kontakta någon av oss moderatorer så hjälper vi till med det (ni får gärna vända er till mig). Vi kan inte se viket lösenordet är men vi kan skapa ett helt nytt så att kontoinnehaven sedan själv kan byta till ett önskat. Det är just raden "Bekräfta e-postadress" i Pers röda ruta som ställer till det. Vi (men inte medlemmar) har befogenhet att söka på e-postadresser också så vi hittar i regel/alltid kontoinnehavaren.
(Nackdelen med Suddes metod kan vara att e-postadressen blir förbrukad för "alltid". D v s om vi inte tar bort det gamla kontot helt. Så Sudde52 har nog fått använda en annan e-postadress också. En mycket liten nackdel för forumet är ju att i kontot Sudde kommer att ligga kvar ändå och vara passivt. Vi kan ta bort det och ändå låta inläggen vara kvar.)
Vid en kontroll så visar det sig att Sudde52 fått behålla sin ursprungliga identitet och att det inte finns något konto med användarnamnet Sudde. Här har nog en moderator varit framme och hjälpt till
