Ja, Volvon är fin och ovanlig för den var vanlig på 40-50-talet så mycket vatten har hunnit rinna genom bron. Den där "luffarturbon" tror jag som Anders att det var en psykologisk grej.
Någon som tror att Volvos orginalmotor sitter i eller en Scania-Vabis regent? Kan de ändra ute kan de ändra inne. I USA kan de renovera en Peterbilt 1950 med 160 HK. Men se det duger inte, istället skall de ha en Cummins N14 som visst gav över 200 HK.
Grabbar, erkänn att det hade varit fantastiskt om den hade varit tidstypisk, inte för att den MÅSTE vara det utan FÖR. Analys: Volvo L150? Den med 90 HK. Vi har ju sett en boggierundnos med släp och öppna motothuvsidor och timmer tungt som själva den här på forumet. Skulle inte ha förvånat mig om det satt Volvos 150 hk som provmotor. det har jag som funderat över då lasset inte var gjort för 90 hk om den inte var mycket lågt växlad.
Någon som känner av "vill ha suget"?
Lars-Gunnar
