Sida 1 av 1

Sttgb 935

InläggPostat: 02 jan 2014, 19:55
av 54ekstrom
Hej.

Har blivit ägare till en Volvo TL 22 i stabsutförandet (Stabsterrängbil 935), årsmod 1959. Tar tacksamt emot tips om var man kan hitta allmän info och även delar till fordonet, om det finns delar från modernare fordon som passar och alla liknande godbitar. Avser inte bygga om fordonet, utan vill behålla det mesta i den anda som bilen byggdes i, utan att göra den till ett museiföremål.

Alla konstruktiva förslag och inlägg mottages tacksamt, via PM här eller till rid54[snabel-a]telia.com självklart även om saker som är till salu :D

God fortsättning på 2104!
/Rickard

Re: Sttgb 935

InläggPostat: 02 jan 2014, 21:54
av volvoT33
Hej!

Gratulerar till lastbilen! Jag rekommenderar att du blir medlem på http://www.terrangbil.net där finner du mycket kunnigt folk och även all möjlig litteratur till din lastbil i digital form som du kan ladda ned.

Den här lastbilen har samma delar som volvo 912/TL22, startbil TL11/TL12 och till viss del volvo 915/sugga. Motorn, A6, fanns även i volvo brage om jag inte minns fel.

Packningar till hjulcylindrar, bromscylinder, förgasare, tändkablar mm hittar du hos Altyco, huddinge. 08-707 90 45

Om du är registrerad medlem hos http://www.maskinisten.net så finns där en reservdelslista att ladda ned till volvo 912 där varenda skruv finns med, lycka till!

Re: Sttgb 935

InläggPostat: 02 jan 2014, 22:12
av 54ekstrom
TACK! Mycket bra info! Hade faktiskt bra nytta av Altyco för länge sedan (läs: 1980-tal) när jag hade en "Sugga"; kul att de är kvar.