Sida 1 av 1

Didka plasttankar

InläggPostat: 27 dec 2010, 21:11
av Stellan
Jag hajade till lite extra när jag hittade den här belgiska broschyren från -70 talet, och såg att de körde bensin och annat eldfarligt gods i plasttankar :shock:

Tyvärr har jag inget mer material om den här tillverkaren, och att googla hjälpte inte mycket heller. De sysslar bara med mindre speialprodukter idag, kanske tankbilar i plast inte var någon större succé :lol: :mrgreen:

När jag kollade på modellbilar förr så tyckte jag att tillverkarna hade misslyckats med målningen. Svarta ramar var det väl ändå ingen som hade på -70 talet, men så fel jag hade...men belgarna de kan de :mrgreen:
Bild

Bild

Bild

Bild

/Stellan

Re: Didka plasttankar

InläggPostat: 27 dec 2010, 21:53
av Lasse Hsand
Scanian med Texaco trailern var väldigt snygg!! På minner om nån modellbil man hade som liten. Lars

Re: Didka plasttankar

InläggPostat: 29 dec 2010, 17:02
av Stellan
Jag har också haft ett liknande ekipage i modell en gång i tiden :D
Men det jag reagerade på i den här annonsen var att det stod att tankarna var tillverkade i polyester...hur fungerar det ihop med kemikalier och bensin? :shock:

/Stellan