Sida 1 av 2
Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 21:25
av herrstina-
Jag har en stack begagnade batterier över, det finns lite olika alternativ och hantera detta. Ett är att sälja dom till de ambulerande skrotnasare som med jämna mellanrum knackar på i verkstaden.
Ett annat är om någon är i krokarna och behöver batterier till sin veteranbil kan denne någon höra av sig och införskaffa ett par accumulatorer till reapris. Alla batterierna är 225 ah så det krävs lite plats i batterihållaren.
Nya fullladdade batterier har en syravikt på 1,28, eftersom våra gubbar sover i bilarna 4-5 nätter i veckan sjunker kapaciteten efter två eller i bästa fall tre vintersäsonger så att syravikten inte går att få högre än runt 1,26, vilket innebär att en norrländsk vinternatt och lagstadgad nattvila kan innebära ganska uppenbara startproblem.
Det tråkiga är att större delen av batteriernas livslängd inte är förbrukad, i en hobbybil fungerar dom åtskilliga år utan problem.
Jag vill ha en hundring per batteri.
0702 43 10 72
Stina.
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 21:28
av Lasse Hsand
Synd att vi bor så långt ifrån varann. Hade köpt dom på stubben. Mina bilar skulle behöva något annat än dessa 55ah batterier.
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 21:31
av herrstina-
Du får göra dig ett ärende söderöver, samtidigt kan du ju passa på och beundra alla bikinibrudar som solbadar längs trottoarerna i vårt sydländska klimat.
(Jag hoppas att detta inte var för sexistiskt)
Stina.
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 21:39
av Lasse Hsand
Sverige ska ju vara avlångt. Men så långt tror jag inte det är. Skulle gärna fara söder ut dock inte för bikinibrudar. Skulle hellre titta på bärgarn . Skadad! Ja!. Men Helsingborg det är långt. Har varit till Kävlinge men det är det sydligaste.
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 21:51
av SweMob
Hej,
Har du mått på batterierna?Kan dom passa under sätet på en Scania L80 -69?
Hälsningar
Mats i Laholm
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 21:52
av Thomas Almen
Han bara luras, Lasse. Finns bara gäss, väderkvarnar å spettekakor å se på där nere... Annat med oss som har både ren å björn som inslag i gatubilden

Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 22:04
av Sudde52
Inled oss icke i frestelse

(bikinibrudarna alltså..men om jag ska va ärlig så har dom lyst med sin frånvaro de gånger jag besökt Herrstinas hemtrakter)...
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 22:07
av herrstina-
Här luras ingenting, i och för sig har dom gått hem för dagen men dyker säkert upp imorgon igen. Eller till våren.
Stina.
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 22:10
av Lasse Hsand
Som sagt blev ner skickad till skåne Kävlinge av jobbet för utbildning på Amu. El VVS Kakel tätskickt m,m. Men lärde mig ganska snabbt att vi pratade ett annat språk här uppe.

. Men tyst har man ju aldrig varit säger dom. Så det togs in tolkar. Lärare från Stockholm. Fint som

ska det va. Men vet inte vad jag lärde mig men nu har jag ett papper på att jag får göra det jag alltid gjort.
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 22:13
av herrstina-
SweMob skrev:Hej,
Har du mått på batterierna?Kan dom passa under sätet på en Scania L80 -69?
Hälsningar
Mats i Laholm
Du får en länk här, fabrikatet är inte samma men formaten brukar vara ganska identiska, kolla på 230ah. Behöver du exakta mått så googla på Varta och se om du hittar deras lista, det är i princip bara Varta jag har. Tänk på att dom är ganska tunga, ifall golvet är härsket.
http://www.global.se/selection_se/truck ... ication=16Stina.
Re: Batterier...

Postat:
27 jan 2012, 22:14
av Sudde52
herrstina- skrev:Här luras ingenting, i och för sig har dom gått hem för dagen men dyker säkert upp imorgon igen. Eller till våren.
Stina.
Har nog varit på fel plats vid fel tillfälle

Re: Batterier...

Postat:
28 jan 2012, 17:18
av lbs111
Synd att det är så långt borta...
Re: Batterier...

Postat:
28 jan 2012, 17:56
av Thomas Almen
lbs111 skrev:Synd att det är så långt borta...
Fast känner man nån inom transportsektorn kanske frakten går fixa lite billigt....
Re: Batterier...

Postat:
28 jan 2012, 18:32
av herrstina-
Thomas Almen skrev:lbs111 skrev:Synd att det är så långt borta...
Fast känner man nån inom transportsektorn kanske frakten går fixa lite billigt....
Tänker du på mig har jag tyvärr inte mycket att bidra med, för närvarande är alla bilarna som går långt stationerade på orter ganska långt härifrån. De få gånger dom är här för översyn har jag som regel ingen aning om deras nästa destination.
Ju mindre jag vet, desto lyckligare är alla.
Stina.
Re: Batterier...

Postat:
28 jan 2012, 20:14
av Lasse Hsand
Thomas om du vet någon så vill jag ev ha sex stycken. Mvh Lars