Sida 1 av 1

Lastvagnsskolan

InläggPostat: 08 jan 2011, 00:12
av S-V L44
På andra platser i Forumet har ämnet "Lastvagnsskolan" berörts.

Stellan har skrivit :
Jag fann en bild på samma lastbil från Nilssons åkeri, fast ur en annan vinkel, i en pärm som heter "Lastvagnsskolan" som Volvo givit ut.

Klas Pettersson har skrivit :
I Volvos brevkurs Lastvagnsskolan från 1953 finns en bild på en 142:a.

Lars-Gunnar har skrivit :
Min far hade dessa häften som ingick i Lastvagnsskolan 1953 och det var den tidens porr för en lastbilsintresserad pojke på 6-7 år. Synd att jag inte tog tillvara på dessa häften.


För oss som inte vet så mycket om denna ”Lastvagnsskolan” finns här en annons och en anmälningstalong som förmodligen har sett sitt bäst före datum vid det här laget.
Kursen kostade det facila priset av endast 3 kronor. Annonsen var införd i tidningen Lastbilen nummer 2, 1952.

Lastvagnsskolan - Lastbilen Nr 2-1952 - LR.JPG
Lastvagnsskolan - Lastbilen Nr 2-1952 - LR.JPG (154.44 KiB) Visad 17081 gånger


// Kjell N

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 08 jan 2011, 00:31
av Stellan
Mycket bra gjort att samla det här ämnet i en tråd, det är ju helt klart volvohistoria om något. Trevligt att se en inbjudan till skolan också :D

Jag fyller på här med omslaget till skolans pärm från 1971, så kommer den rätt den också. En liten fråga som slår mig är om det bara var de här två årgångarna som kom ut, eller om det har varit fler...

Bild

/Stellan

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 08 jan 2011, 17:44
av Stellan
När man läser på framsidorna så är det väl en hel del som saknas i dagens förarutbildning. Men å andra sidan så har det säkert tillkommit en massa annat, så på det stora hela så går det väl jämt upp :P

L 51047 i förgrunden
Bild

Bild

Bild

Bild

Bilen på lyften heter M 34711
Bild

Bild

/Stellan

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 08 jan 2011, 17:54
av Thomas Almen
Nja, mycket av rubrikerna passr väl idag också?. Men biten om fordonsvård skulle vart intressant å se. Dom hade ju ett helt annat ansvar dom flesta chaufförer förr.

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 27 jan 2011, 22:04
av Lars-Gunnar
Stellan!

Tack, tack vilken nostalgikick jag får. Fantastiskt att du ha dessa häften kvar. När jag ser på häftena så var det precis som de min far hade. Att det var en brevkurs visste jag inte. Jag minns inte att min far satt och studerade utan jag tror att de var flera chaufförer i Hällnäs med omnejd som läste kursen som en studiecirkel. Det borde ha varit bra då de då kunde diskutera spörsmålen.

Lars-Gunnar :)

Prov i Lastvagnsskolan

InläggPostat: 04 apr 2011, 15:01
av Stellan
Ett delprov i lastvagnsskolan...eller gissningstävling kanske man får kalla det idag, med tanke på att det nästan är sextio år sedan frågorna ställdes första gången. Skicka in svaren till den här tråden, svaret kommer senare i veckan :P

Bild

/Stellan

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 05 apr 2011, 19:52
av Stellan
Ingen som törs att gissa på någon av frågorna...eller har några tankar om "provet"? :P

/Stellan

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 06 apr 2011, 18:43
av Sudde52
1=B 2=Nej 3=A 4=A 5=A 6=B 7=B 8=Ja 9=Nej 10=C
Om jag nu inte klarar mej så lova att inte berätta för någon... :oops: speciellt inte min arbetsgivare...

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 06 apr 2011, 19:48
av Stellan
Sju rätt av tio är helt ok, men du missade ett kryss på en fråga med mer än ett alternativ 8) :D

/Stellan

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 08 apr 2011, 19:53
av Stellan
Av 1635 medlemmar på forumet så ramlade det in ett svar på "tävlingen" Det innebär att Sudde vann ju, oavsett sitt resultat i och med att han kom med det enda svaret :D

Bild

/Stellan

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 08 apr 2011, 22:05
av Sudde52
Tackar & bockar...men det hade ju vart kul om fler hade svarat...men vi kanske har varit hållna i för strama tyglar på forumet och inte vågat posta "Offtopickommentarer" P.g.av risken att bli utsatt av kritik från andra medlemmar... :oops:
Rätta mej gärna om jag har fel...

Re: Lastvagnsskolan

InläggPostat: 08 apr 2011, 23:31
av Stellan
Jag rättar dig gärna...du har fel :mrgreen: (tycker jag i alla fall). Så länge man inte disskuterar något som absolut inte har med ämnet veteranlastbilar att göra, till exempel kvantfysik, då tycker jag att man kan få sväva ut i lite of topic´s då och då. Hur man skriver har inte så stor betydelse, rättstvaning och ordföljder har inte så stor betydelse...så det är bara att köra på :D

Enbart fakta och expertkommentarer är i längden lite tråkiga, det blir lätt statistik och faktaspäckat då vilket kan skrämma iväg oss som inte har riktigt allting glasklart för oss. Nöjet med hobbyn kommer kanske lite i bakvattnet då. Berättelser, frågor, kommentarer av mer vardagligt slag och lite filosoferande tycker jag är väldigt trevligt...att någon törs att ställa "dumma" frågor tycker jag är alldeles utmärkt, att lyfta fram de små och bortglömda frågorna kan locka fram ändå mer kunskap ur dem som har den.

/Stellan