av Bo Norvinge » 17 feb 2018, 11:29
Det handlar mycket om tillgång och efterfrågan.
Vårat intresseområde är rätt både populärt och brett. Det bevisas inte minst av att Klassiska Lastbilar kar en upplaga på runt 12 000 och vårt forum har 5000 registrerade.
Delarna som säljs är inte lätta att få fatt på. ASG- och Bilspeditionsskyltarna försvann väl i alla fall från taken för närmare 20 år sedan. Plåtlådorna och ostkuporna redan på slutet av 60- början av 70-talet. Skyltarna har dessutom en dragningskraft att hamna som kuriosa i garage och mysrum.
Att köpkraften finns kan bara konstateras. Men betänkas ska att alla som idag håller på i "branschen" inte bara är aktiva eller pensionerade lastbilschaufförer och åkare som levt och lever på minimum. Pensionärerna i vårt land ska inte anklagas för att leva gott, men olika förutsättningar finns. Det finns säkert en del av oss som växte upp bland Regenter, Titaner och LS76 Super med raka utblås som av allt önskade att bli tradarchaufförer, men vars föräldrar istället tryckte på att de skulle bli något "riktigt". Idag finns det en många med helt annan bakgrund än inom vägfareriet. De är före detta ingenjörer, läkare, påläggshandlare och byråkrater inom försvarsmakten, och borde ha något bättre möjligheter att bygga upp en bil eller samling än de som hela livet levt på marginalen och dragit allt på firman.
Se också på Tradera och priserna på kuriosa. Sådant som var gratis som tidningarna MIL och På Väg, broschyrer, faktablad och reklamprylar. För att inte tala om Tekno-lastbilar. Det finns ett stort sug.
Ett annat exempel är att kultintresset många gånger tar sig form i att moderna fordon kultas upp med vita rattar och emblem, vilket är kul och samtidigt ett bevis på att intresset finns.
En baksida verkar tyvärr vara att veteranlastbilarna på olika lastbilsträffar har en förmåga att under nätterna bli bestulna på emblem.
Som sagt, tillgången är begränsad med efterfrågan är stor.