Sida 1 av 1

Medial uppmärksamhet.

InläggPostat: 12 maj 2017, 09:02
av Anders Ason
Volvoveteranerna får nu lite egen uppmärksamhet via GP som (inom parentes) nog har landets bästa ledarskribenter (http://www.gp.se/ledare) för övrigt och här måste Alice Teodorescu nämnas som med fog har genomfört ett trendbrott inom svensk tryckt media. Alice är välutbildad och med en mycket stor portion med vanligt sunt förnuft.

Hursomhelst är det mycket trevligt att veteranklubben nu uppmärksammas och personerna på bilderna känns nog igen av många, bra jobbat:
http://www.gp.se/nyheter/ekonomi/de-v%C ... -1.4275021

I övrigt så har det skett ett "tungt" trendbrott vad gäller Volvomuseet. Från att ha en mycket stor och intressant samling personbilshistoria och kopplingar till Volvo oceanseglingar (utställning) så satsar man nu mer på den tunga sidan där flera intressanta objekt köpts in. Museet har inte varit särskilt starkt på den tunga sidan och här har veteranklubben stöttat bra. Verkligen trevligt och här måste museets chef nämnas, Sören Nyeboe.( Hmmm... vad är det nu han förklarar på bilden?)


      soren.jpg
      Foto: Ason
      soren.jpg (86.57 KiB) Visad 7591 gånger

Re: Medial uppmärksamhet.

InläggPostat: 12 maj 2017, 09:14
av Per Thomson
Mycket fin artikel :D

Re: Medial uppmärksamhet.

InläggPostat: 12 maj 2017, 11:21
av Anders Ason
Per Thomson skrev:Mycket fin artikel :D


    Tack. Tycker själv det är riktigt roligt att Volvomuseet nu satsar mera på den tunga sidan då lastbilarna är det enda svenska Volvo vi har.

Re: Medial uppmärksamhet.

InläggPostat: 15 maj 2017, 21:29
av Anders
VCE är väl fortfarande svenskt?