av Ante » 25 feb 2017, 13:54
Hellas svar på gamla amerikanska skärmblinkers med tre skruvar i lyktglasen? Har sett nåt väldigt snarlikt upptill bak på färdtjänstbussar i modern tid, men då såklart med orangea glas åt båda håll.
De röda som sitter på järnvägsbommar och färjebommar osv, brukar inte de vara dimljusvarianten av Hellas "hamburgar" bakljus? (två skruvar i lyktglasen)
Varför de kommit att kallas "spanish lamps" osv på senare tid förstår inte jag. Nån kanske kan förklara? Har aldrig sett dem i nån större utsträckning på lastbilar i Spanien. Då för de snarare tankarna till de orangea runda lampor som finnarna hade en av mitt fram på taket förr. Placeringen under backspeglarna har väl sitt ursprung i amerikanska frambyggen från 70-talet.