Sida 1 av 1

Veteranlastbilar dekaler

InläggPostat: 13 sep 2015, 16:14
av Klas Pettersson
Kan inte någon admin ta kontakt med Dekaltrim och snickra ihop en dekal som man kan sprida lite reklam for forumet.

http://www.dekaltrim.nu/Klubbars%20Egna

Man kan få välja storlek och färg själv.

Jag är med i Pickis.life och har deras logga på min pickup.

IMG_1032.JPG
IMG_1032.JPG (70.77 KiB) Visad 7262 gånger


MVH Klas

Re: Veteranlastbilar dekaler

InläggPostat: 13 sep 2015, 19:10
av Anders Ason
Vi har redan en leverantör av vår dekal, de som du kanske sett på några bilar och namnbrickor. Det finns ett antal fordon som rullar med den dekalen.

Köpa enstaka kanske blir knepigt? En större beställning?
Om vi gör det och lägger ut pengar, vad får de då kosta? De finns i två storlekar. Den lilla (som på Bosse Abrahamssons och Anders Andersjöns bil) anv. mest som namnbricka.

reportagebil.jpg
reportagebil.jpg (98.99 KiB) Visad 7237 gånger


dekalbil2.jpg
dekalbil2.jpg (104.62 KiB) Visad 7237 gånger

Re: Veteranlastbilar dekaler

InläggPostat: 14 sep 2015, 12:43
av Klas Pettersson
Jag tänkte på ett lite modernare typsnitt som kanske kan passa 70 och 80-talsbilar. det går att få alla storlekar och färger och skuggning.

Ingen behöver ligga ute med pengar när man köper dekaler vid dekaltrim ,kunden beställer bara sin dekal och betalar direkt hos Dekaltrim.

Den som har någon snygg font som ser lite 70 - 80-tal ut kan lägga in förslag här i tråden.

Det räcker med bara en text utan bakgrund tycker jag. Typ www.Veteranlastbilar.se

MVH Klas

Re: Veteranlastbilar dekaler

InläggPostat: 14 sep 2015, 13:49
av Anders Ason
Loggan är vi nog rädda om men en löpande text enl. ditt förslag kan ju se ut hur som helst (nästan!). Enl. min mening är det dubbel-OK. D v s både med ide´n och marknadsföringen. Kul att du och kanske andra också vill göra det.
(De tre w:na som du mycket riktigt lagt dit är viktiga att få med beroende på vår DNS-server uppsättning.)

Per?

Re: Veteranlastbilar dekaler

InläggPostat: 15 sep 2015, 16:55
av Per Thomson
Skulle just sända några små till Klas men dessvärre är mina slut, kan du beställa Anders?
Tacksamt med Klas initiativ! :D