Sida 1 av 1
registrering

Postat:
30 jul 2015, 19:11
av ponsee
Jag har en Scania 76 som det inte finns några papper el. reg.skylt på , har renoverat den men vill kunna åka på veteranträffar med mera¨, hur går jag vidare utan att köra olagligt.

Re: registrering

Postat:
30 jul 2015, 20:10
av Anders Ason
Kolla upp om ramnumret finns kvar. Om ... så är lyckan gjord för då går det att kolla bilens ursprung och data. Då skickar du in en ansökan till Transportstyrelsen om Ursprungskontroll, kostar 800 kr. Egentligen handlar det mest om att fordonet inte är stulet. När du fått din Ursprungskontroll godkänd putsar du upp bilen och åker till en bilprovning efter att du försäkrat den. Märkligt nog får du köra dit och från utan regplåtar (gillar inte själv att fordon ska kunna finnas i trafiken utan identitet). Bilen är förstås i sådant skick så att den blir godkänd och snart därefter kommer dina skyltar hemskickandes. Med försäkringsbeviset och godkännandehandlingen kan du köra utan skyltar till de kommer.
Re: registrering

Postat:
30 jul 2015, 21:40
av Per Thomson
Kan transportstyrelsen verkligen hjälpa till med identifieringen med enbart chassienumret? Måste du inte ta hjälp av Scaniamuseets arkiv också? Kanske det existerar en skillnad i efterforskning om det rör sig om en bil som varit registrerad enligt det gamla reg-systemet eller det nya?
Re: registrering

Postat:
30 jul 2015, 21:41
av Bo Abrahamsson
Ramnummerskylten sitter på vä. rambalks översida någon dm. från framkant, hittar du det kan du få hjälp av Scanias museum (Wallenbergsmusumet) var bilen såldes ny och sen leta vidare, kolla i handskfacket där brukar ju sitta en ägarskylt.
Hälsn. Bosse
Re: registrering

Postat:
30 jul 2015, 22:08
av Gösta
Transportstyrelsen som utför ursprungskontrollen, behöver en vidimerad kopia av det gamla registreringsbeviset. ( besiktningsinstrumentet) Har man registreringanumret är det inga problem. Det går att beställa från landsarkivet, man fyller i ett formulär på deras hemsida. Kostar oftast inget, men de garderar sig lite, på så sätt, att man inledningsvis måste acceptera en mindre kostnad om det är så att dom tycker att de behöver det.
Re: registrering

Postat:
31 jul 2015, 08:56
av Z 1578
För att få köra fordonet till bilprovningen krävs en bekräftelse på avtalad tid. Den handlingen kan bilprovningen skicka vid bokning men man måste säga att man vill ha den.
Re: registrering

Postat:
31 jul 2015, 15:24
av ponsee
Tack för alla svar, ch numret har jag hittat så nu är det bara att gå vidare.