Filmtips

Här träffas vi och kanske ställer en fråga eller lämnar ett förslag som andra har en lösning eller synpunkter på. Kom ihåg att det skall handla om lastbilsnostalgi.

Moderatorer: Anders Ason, Moderatorer

Filmtips

Inläggav Anders Ason » 14 okt 2013, 08:29

- I dag på TV1 klockan 15.00 sänds filmen "En resa i natten", inspelad 1955 och en av de få som det är mycket lastbilar i.

Snabb recension:
En intressant film med mycket tidstypiskt i, mycket lastbil och t o m en handling. En höjdarscen är en omkörning i kolsvart mörker och man får nog förutsätta att vägen då var avstängd? Dessvärre finns inte filmen med i listan "årets filmer 1955" - hur vi nu ska tolka det?
Annars så byggdes bl a en till mig närstående Volvo Viking det året och som vi sett på Forumet att lagen om dubbla bakljus då såg sitt ljus!

Här en stilstudie om framtiden från det året:
future.jpg
future.jpg (17.25 KiB) Visad 2848 gånger

En bil som jag senare fick bygga i träslöjden och som jag har kvar än. Ett av alla projekt som aldrig blev eller blir färdigt?
Hälsningar Anders Ason
__________________________________________
Jag tillhör också den yngre generationen,
men det var ett tag se´n, nu med hobbyn som burit sina laster.
Användarvisningsbild
Anders Ason
 
Inlägg: 5697
Blev medlem: 02 apr 2007, 19:15
Ort: Linköping

Återgå till Allmänt Veteransnack

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Google [Bot] och 12 gäster