Sida 1 av 1

Avståndsberoende Vägslitageavgift med vissa undantag.

InläggPostat: 01 okt 2013, 22:34
av Claes-Göran
Hej. I dagens budgetförslag från Socialdemokraterna föreslås att alla tunga lastbilar skall omfattas av en "Avståndsberoende vägslitageavgift med vissa undantag". Skattefrihet för veteranlastbilar gäller men avgift är ingen skatt - kan undantaget gälla vetranlastbilar ? Är det dags att börja planera för lobbing och uppvaktning av S politiker inför valåret 2014 -"att undantaget skall omfatta veteranlastbilar".

Bästa hälsningar Claes-Göran

Re: Avståndsberoende Vägslitageavgift med vissa undantag.

InläggPostat: 06 okt 2013, 10:08
av Per Thomson
Bra påpekande! Men en sådan avgift kan inte införas över en natt och det ges nog flera tillfällen att få med våra synpunkter i remissvar hoppas jag. ÅHS bör kunna påverka såväl SÅ som MHRF.
Tack för upplysningen, jag har noterat!

Re: Avståndsberoende Vägslitageavgift med vissa undantag.

InläggPostat: 05 nov 2014, 10:50
av Claes-Göran
Hej Forum vänner. Plockar upp en gammal tråd - i detta nu pågår utredning om vägslitageavgift eller vägslitageskatt för tunga fordon (det har varit både ock i media). Att det kommer något förslag från regeringen om införande under mandatperioden förefaller vara ganska klart. Att återinföra skatt på skattebefriat fordon kanske inte är given väg då det krävs regelförändringar, däremot finns det ingen befrielse / undantag för avgifter då de inte är en skatt - så vitt inte det det kommer finnas ett undantag i förslaget om "Vägslitageavgift för tunga fordon".
Ser att det är dags förbereda gemensam uppvaktning från intresseorganisationer nu när vi går in i skarpt läge,vidare möter det inget hinder att forum vänner kontaktar lokala riksdagsledamöter i frågan.
Bästa hälsningar CG

Re: Avståndsberoende Vägslitageavgift med vissa undantag.

InläggPostat: 05 nov 2014, 23:27
av Per Thomson
Tack för påminnelsen!
Det lär nog dröja innan den vägslitageavgiften införs, jag har för mig att dessa avgifter utreds på EU-nivå och man eftersträvar någon form av likhet mellan länderna. Att Sverige skulle hitta på någon egen lösning i förtid skulle säkert stöta på problem, dessutom har man dålig erfarenhet av det gamla systemet som inte gav några extrainkomster till staten min visserligen lite sysselsättning åt en massa handläggare.

En vägslitageavgift bör ju begränsas till lastbilar som används i yrkes och näringsverksamhet.