Änglavakt?

Postat:
09 mar 2008, 22:59
av Thomas Almen
I vissa delar av vårt land är det fortfarande vinter.
http://www.op.se/parser.php?level1=159& ... &id=887982

Postat:
09 mar 2008, 23:08
av Lars-Gunnar
Kan det vara frontplogen som skar ner i spåröppningen så att lastbilen fastnade? Finner ingen annan logisk förklaring. De kan ju lyfta plogen vet jag.
Tur att han undkom oskadd.
Lars-Gunnar


Postat:
09 mar 2008, 23:19
av Lulebjörnen
Frontplogen ser ju oskadd ut, så en försiktig gissning är att det är underbettet, dvs skrapan under bilen som har huggit i spåret.
Bra att det gick bra med alla inblandade i alla fall.

Postat:
09 mar 2008, 23:34
av Lars-Gunnar
Lulebjörnen skrev:Frontplogen ser ju oskadd ut, så en försiktig gissning är att det är underbettet, dvs skrapan under bilen som har huggit i spåret.
Bra att det gick bra med alla inblandade i alla fall.
Skulle han ha kört med skrapan över spåret? Tror inte att man gör det i vanliga fall men chauffören kanske glömde att den var nere?
Lars-Gunnar


Postat:
10 mar 2008, 22:24
av Thomas Almen
Antar att det är spetsen på sidvingen som hakat i. Korsningen är väldigt dumt anlagd, längst ner i en backe, samtidigt så är spåret doserat, så det blir en kort backe åt andra hållet, så att säga. Nån högre hastighet hade nog inte lastbilen, det går bara inte, då slår man sönder grejerna. Bommarna gick ner efter att han fastnat, så det var ingen ouppmärksamhet från chaufförens sida. Är väl ingen ide att köpa lotter för honom på ett tag, han har nog förbrukat sin tur för detta år.