Sida 1 av 1
Funderingar om H4

Postat:
01 okt 2011, 23:37
av Stellan
Jag satt och funderade på när H4-lampan kom i bruk...och kunde inte komma på det, kan det ha varit i början av -70 talet tro? En annan tanke som dök upp då var hur "autentiskt" det är att montera H4 på en bil som är äldre än lampans tillkomst. Inte för det spelar någon roll, men det är ju alltid kul att veta ändå
Stellan
Re: Funderingar om H4

Postat:
02 okt 2011, 08:27
av Anders Ason
H4:an har funnits länge, kom redan på 60-talet om jag minns rätt. Frågan är väl när den blev allmän eller helt dominerande? På min LBS85 från -73 är det original den gamla asymmetriska dock vilket kan vara lite märkligt.
Bra ljus är en säkerhetsfråga och då borde det inte finnas någon tvekan om att det är OK att byta ut den gamla asymmetriska mot H4, i alla falla i "hyfsat moderna" veteranbilar. Själv skulle jag dock inte byta i en bil som är äldre än från 60-talet d v s från tiden lampan då lampan inte fanns. En så gammal bil körs väl för det mesta i dagsljus?
Bytet kan göras på två olika sätt, det ena är förstås att byta hela insatsen mot en modernare som är gjord för H4 (är godkänt) och det andra är att jaga upp en adaptorring som såldes när lamporna kom. Ringen sätts i först i reflektorn och sedan lampan. Haken är att det inte är tillåtet och att man oftast måste klippa av ett av lampans styrstift. Å andra sidan kollar SBP enbart ljusbilden så det brukar inte vara något problem. Har H4 på min LBS som är besiktad många gånger på det sättet.
Adapteringar kan vara svåra att få tag på men de dyker upp på Tradera då och då i priser från några kronor till 200 kr.
Re: Funderingar om H4

Postat:
02 okt 2011, 10:15
av S-V L44
Asymmetrin i strålkastarna har väl egentligen ingenting med lampan att göra, utan det är slipningen i strålkastarglaset som ger denna effekt.
Men denna slipning infördes kanske i samband med införandet av H4-lamporna eftersom dessa lampor gav ett "extra vitt sken".
Jag tror att H4-lamporna började fasas in på slutet av 1960- och början av 1970-talet.
På tal om asymmetriska strålkastare.
När man åkte över med bil till England förr efter införandet av högertrafik i Sverige så fick man klisterlappar i den engelska tullen för att täcka den "triangel" på glaset som ger asymmetri-effekten. Klisterlappen skulle då förhindra bländning av mötande trafik eftersom man ju körde på "fel" sida av vägen.
Hur är det idag?
Man ser inga utlandsregistrerade fordon på de brittiska öarna som har dessa klisterlappar, eller är det bara så att man inte lägger märke till dem?
Var det även omvänt, att fordon registrerade i ett vänstertrafikland skulle ha klisterlappar när de körde i högertrafik här och på kontinenten?
// Kjell N
Re: Funderingar om H4

Postat:
02 okt 2011, 13:55
av Anders Ason
S-V L44 skrev:Asymmetrin i strålkastarna har väl egentligen ingenting med lampan att göra, utan det är slipningen i strålkastarglaset som ger denna effekt.
Jo, det stämmer. Det var nog samma lampor i insatsen även innan denna slipning i glaset kom, men ...om jag inte minns fel så ändrades lampans sockel i samband med att de asymmetriska ljuset infördes. Det asymmetriska ljuset fanns innan H4-lamporna.Men denna slipning infördes kanske i samband med införandet av H4-lamporna eftersom dessa lampor gav ett "extra vitt sken". Jag tror att H4-lamporna började fasas in på slutet av 1960- och början av 1970-talet.
På tal om asymmetriska strålkastare.
När man åkte över med bil till England förr efter införandet av högertrafik i Sverige så fick man klisterlappar i den engelska tullen för att täcka den "triangel" på glaset som ger asymmetri-effekten. Klisterlappen skulle då förhindra bländning av mötande trafik eftersom man ju körde på "fel" sida av vägen.
Hur är det idag?
Man ser inga utlandsregistrerade fordon på de brittiska öarna som har dessa klisterlappar, eller är det bara så att man inte lägger märke till dem?
Var det även omvänt, att fordon registrerade i ett vänstertrafikland skulle ha klisterlappar när de körde i högertrafik här och på kontinenten?
// Kjell N
Omvänt fanns det lappar att klistra på våra svenska bilar i samband med högeromläggning så att ljuset blev symmetriskt och inte bländade. Det fanns inga krav på att alla fordon skulle byta insatser när vi bytte sida. Tror att denna fråga fick "växa" bort. Första året efter omläggningen var det max 80 km/tim överallt i landet.
När det gäller utländska bilar med fel ljusbild som kör på våra svenska vägar är det nog ingen som bryr sig, annars är det nog fortfarande olagligt. Antalet enögda bilar, dimljus ihop med halvljus o s v överstiger nog med råge de få "vänsterbilar" vi möter.
Re: Funderingar om H4

Postat:
02 okt 2011, 20:01
av Stellan
Det spelar nog som sagt ingen roll om man har H4 eller inte på en veteranbil, det är ju mest att man kör på dagen under den ljusare delen av året.
Det lilla jag kommer ihåg av att passera en gräns före vår högertrafikomläggning är att man aldrig satte det den lilla klisterlappen överhuvudtaget, det hade varit ett evigt klistrande för yrkestrafiken i så fall med tanke på att alla våra grannländer hade högertrafik vid den tiden.
/Stellan
Re: Funderingar om H4

Postat:
03 okt 2011, 17:18
av Sudde52
Vill minnas att Polisen var tidiga med H4, tror det satt på deras Amazoner. Man kunde se om man mötte en sån i mörkret tack vare det starkare ljuset...och på den tiden hade man ju alltid nåt som inte var riktigt med Lagen överensstämmande..

Re: Funderingar om H4

Postat:
03 okt 2011, 19:11
av herrstina-
Introduktionsåret för H4 verkar vara 1971 enligt internet.
Var det inte så att under tiden med vänstertrafik hade vi symetriska insatser i Sverige? Jag minns att nya bilar och insatser som monterades tiden före högeromläggningen hade den kilformade klisterlappen.
Om vi hade symetriska insatser fanns ju inget behov av att klistra lappar för att köra i högertrafik.
USA som i många avseende är att betrakta som ett uland kör man fortfarande med symetriska insatser vilket innebär att allt ljus slutar 5 meter framför bilen, dessutom är extra/fjärrljus förbjudna!
Däremot får man ha hur mycket ljus som helst på sidorna och bakåt.
Dom har dessutom en egen lösning som heter sealed beam, där finns ingen separat glödlampa. När det slocknar byter man hela insatsen, fördelen är ju att man har ganska fräscha insatser, dom är dessutom av glas och rostar inte.
I början på 70-talet fanns bla. något som hette Amplilux, det var en insats från Marschal. Den hade dubbla reflektorer med halogenlampor för att klara både hel och halvljus.
Det finns H4 insatser att köpa med välvt glas, då syns det inte att man fuskat bort de gammla lyktorna. En komplett sats med plåtkåpor, insatser, kromringar och glödlampor kostar runt tusenlappen.
Stina.
Re: Funderingar om H4

Postat:
03 okt 2011, 20:59
av Reid Hulting
Här sitter två Amplilux-strålkastare som ploglyktor. Lite tokig vinkel så det syns lite dåligt att det är två reflektorer.
Reid.
Re: Funderingar om H4

Postat:
03 okt 2011, 22:07
av herrstina-
Reid Hulting skrev:Här sitter två Amplilux-strålkastare som ploglyktor. Lite tokig vinkel så det syns lite dåligt att det är två reflektorer.
Reid.
Var rädd om dom, det är förmodligen de enda som finns i det skicket.
Du verkar ha en hel del saker, Jag har några fjärrljus av samma model som dina plogljus men saknar mutter och bricka.
Kan det vara något som finns på en lagerhylla?
Stina.
Re: Funderingar om H4

Postat:
03 okt 2011, 22:08
av Reid Hulting
Skall undersöka.
Reid.
Re: Funderingar om H4

Postat:
08 okt 2011, 23:00
av Reid Hulting
Har några Marshall fjärrljus, dåliga, sittande på en bil. Skall dränka in dom med 5-56 så har vi nog snart muttrar och brickor.
Reid.
Re: Funderingar om H4

Postat:
08 okt 2011, 23:03
av herrstina-
Glimmrande! Skulle där bli fyra par vore det lagom.
Stina.