Stellan skrev:Det är lite förvirrande tycker jag med alla dessa olika uttryck...medspårande, tvångsstyrd, självstyrande. Ibland menas samma sak, och ibland helt olika saker.
Men som en bekant på forumet har på sin bil: man lär så länge man leker
/Stellan
Jo, ibland används dessa benämningar lite felaktigt och då blir det ju inte lättare för den som vill lära sig
Jag har en liten komplettering beträffande citytrailer och tvångsstyrd: Jag avsåg den typen där vajers eller länkstag påverkas av dragbilens vändskiva. Det finns också två-axliga citytrailers med fast första axel och en medspårande andra axel.
I sammanhanget kan nämnas det finns två typer av medspårande axlar: A, hela axeln är fäst mot ramen via en vänkrans, centrum för vänkransen ligger någon decimeter framför axeln.
B, axeln är av typ framaxel till lastbil, dvs med spindelleder och parallellstag. Axeln vinklas inte med denna konstruktion, det är bara hjulen som vrids. Spindelleden är placerad framför axeln, typ tevagnshjul
Texten till Simaliften är fel vill jag hävda, det borde stått medspårande men de frågade ju inte mig innan de tryckte broschyren
