Sida 1 av 1

Senaste nytt...1970. Del 3

InläggPostat: 06 mar 2008, 21:52
av Stellan
Ett i mina ögon udda ekipage. Jag tycker att trailern ser ut som ett stolpsläp, fast med någon forma av flak på. :o

Kom väldigt gärna med tankar, åsikter och funderingar...och upplysningar om någon har det :wink:

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

/Stellan

InläggPostat: 06 mar 2008, 22:00
av peter fra danmark
Måske en forgænger for city trailer :lol: :lol: :lol:
Det er de agumenter de bruger i dag omkring city trailern 8) .

InläggPostat: 07 mar 2008, 09:36
av Per Thomson
Ganska smart system, användes en hel del i tyskland tidigare för dispenstrailers som transporterade långt armeringjärn och liknande. Den ger inte samma direktkast i sidled som konstruktionen med citytrailern gör. Nackdel är bygghöjden bak samt att man måste koppla ur den teleskoperande dragstången.


Lite styrbar svensk boggie historia:

På 50 talet byggde Rynge en "styrbar" boggie som inte styrde särskilt väl. Dåtida boggietryck var 12 ton men genom att arrangera 2 spridda axlar uppnådde man 16 ton. Axelavståndet för att uppnå 16 ton blev relativt stort, tror det var 4 meter, så någon form av styrning måste till. Styrkostruktionen medgav visserligen att axlarna vinklades men framkomligheten var ganska dålig. Mången trafikdelare har mejats ned av den kosntruktionen.

BRIAB byggde flera 18 meters trailers på 70-talet men de hade styrningsprincip = citytrailern även fast det var långboggie. I början på 70 talet medförde dåvarande §54 (§106) att man måste upp till 4,0 meter för att få 10 ton axeltryck på en långboggie. Den principen kallas för tvångsstyrd.

BRIAB byggde också minst en 18 meters trailer med självstyrande boggie av BPW konstruktion. Den finns kvar än i dag och jag har kopia på besiktningsinstrumentet. Samma boggie princip användes även på de trailers som användes för att transportera hytter från Oskarshamn till Södertälje. Tror att en av dessa finns kvar i Getinge och används av en cirkus.

InläggPostat: 07 mar 2008, 17:48
av Stellan
Det är lite förvirrande tycker jag med alla dessa olika uttryck...medspårande, tvångsstyrd, självstyrande. Ibland menas samma sak, och ibland helt olika saker. :?

Men som en bekant på forumet har på sin bil: man lär så länge man leker :D

/Stellan

InläggPostat: 07 mar 2008, 19:07
av Stellan
Jag hittade en broschyr från 1970 med en göteborgstrailer som hade en självstyrande bakaxel...är det en tvångsstyrd axel tro :?:

Dragbilen tillhörde tydligen Carl och Eric Johanssons åkeri i Göteborg. Jag använde förstorningsglas för att kunna se det, men det gör väl alla gamlingar :lol:

Bild

Bild

/Stellan

InläggPostat: 07 mar 2008, 19:15
av Per Thomson
Stellan skrev:Det är lite förvirrande tycker jag med alla dessa olika uttryck...medspårande, tvångsstyrd, självstyrande. Ibland menas samma sak, och ibland helt olika saker. :?

Men som en bekant på forumet har på sin bil: man lär så länge man leker :D

/Stellan

Jo, ibland används dessa benämningar lite felaktigt och då blir det ju inte lättare för den som vill lära sig :?

Jag har en liten komplettering beträffande citytrailer och tvångsstyrd: Jag avsåg den typen där vajers eller länkstag påverkas av dragbilens vändskiva. Det finns också två-axliga citytrailers med fast första axel och en medspårande andra axel.

I sammanhanget kan nämnas det finns två typer av medspårande axlar: A, hela axeln är fäst mot ramen via en vänkrans, centrum för vänkransen ligger någon decimeter framför axeln.
B, axeln är av typ framaxel till lastbil, dvs med spindelleder och parallellstag. Axeln vinklas inte med denna konstruktion, det är bara hjulen som vrids. Spindelleden är placerad framför axeln, typ tevagnshjul :wink:

Texten till Simaliften är fel vill jag hävda, det borde stått medspårande men de frågade ju inte mig innan de tryckte broschyren 8)

InläggPostat: 07 mar 2008, 19:23
av Stellan
Per Thomson skrev:Texten till Simaliften är fel vill jag hävda, det borde stått medspårande men de frågade ju inte mig innan de tryckte broschyren 8)


Du ser Per...det här forumet har en uppgift att fylla. Vi får hoppas att både Volkswagen och Volvo tar till sig det här. :mrgreen:

/Stellan

InläggPostat: 07 mar 2008, 19:58
av peter fra danmark
Jeg kørte engang med en TRANDERS trailer med "selvstyrende" aksel, den kunne være besværlig at få til at låse akslen. Dette gjorde at man kunne komme til at bakke og køre frem op til flere gange før den låste. :twisted: