Sida 1 av 1

Försäkra veteranlastbil

InläggPostat: 02 feb 2011, 13:23
av n864870
Är det någon som har lite tips vad man ska tänka på när man försäkrar en hobbylastbil?
Finns det något försäkringsbolag som värnar om vår hobby?
På personbilssidan finns det förmånliga alternativ om man är med i någon märkesklubb.
Kravet är att man dokumenterar bilen med ett antal foton och att den är så nära
originalskick som möjligt.
Det bör ju vara en viss skillnad att försäkra en helrenoverad bil i toppskick än en bil i
skamfilat bruksskick.
/Christer

Re: Försäkra veteranlastbil

InläggPostat: 02 feb 2011, 18:16
av herrstina-
Dom flesta bolagen har rätt hyffsade premier på hobby/veteranbilar även när det gäller tunga fordon. Det är bara att ringa runt, jag har mina i Trygg Hansa vilket visade sig vara lika billigt som de specialförsäkringar som ev. fanns att tillgå.

Det är ju lite värre med alla veteranbilar som används i svartåkeribranschen, då är ju ansvars och riskbedömningen lite annorlunda. Alltså en samvetsfråga.

Stina.

Re: Försäkra veteranlastbil

InläggPostat: 02 feb 2011, 19:20
av Ante
Jag hade min LB140:a hos Trygg Hansa. De har en bra veteranfordonsförsäkring. Sedan finns ju även MHRF-försäkringen men där ställs lite högre krav på både fordon och ägare. Båda försäkringar förutsätter naturligtvis strikt hobby-bruk.

Re: Försäkra veteranlastbil

InläggPostat: 02 feb 2011, 19:44
av Lasse Hsand
Jag har mina veteranlastbilar och personbilar i TryggHansa. Mycket förmånlig veteran försäkring utan allt förstora krav. Har kollat med andra stora bolag och dom hänger inte med. Dock inte kollat med specialförsäkringar för veteranfordon. Lars