Sida 1 av 1

Scania-Vabis LS22

InläggPostat: 22 maj 2009, 01:03
av S-V L44
Alla ni runt Linköpingstrakten som har Corren till morronkaffet måste ha haft en extra skön stund förra fredagen (den 15:e maj) när en artikel på två helsidor beskrev Bo Petterssons nyrenoverade klenod.

Jag fick en glad överraskning med posten för ett par dagar sedan då min syrra boende i Linköping skickade mig tidningen.

För alla er som missade artikeln så finns det lyckligtvis också modernare teknik än tidningspapper att tillgå numera, så därför delar jag med mig artikeln på denna länk för att alla skall kunna njuta av denna fina bil.
http://www.corren.se/motor/?articleId=4 ... =&menuids=

Jag vet inte om bilägaren är medlem i forumet men man kanske skulle be honom att lägga in ytterligare några foton av denna vackra och unika bil. Det kunde ju också varit intressant att ta del av ett par bilder av bilen när det fortfarande var ett vrak för att se vilket arbete som ligger bakom renoveringen.

// S-V L44

Re: Scania-Vabis LS22

InläggPostat: 22 maj 2009, 13:14
av Anders
Det är en fröjd för ögat att få se en fint renoverad Scania 135;a!:D
Egentligen helt enorma arbeten som läggs ner på att renovera lastbilar. Men det visar väl hur pass viktiga lastbilarna är för samtliga av oss.

Filosoferat av en nattjobbande
Anders

Re: Scania-Vabis LS22

InläggPostat: 22 maj 2009, 20:54
av Anders Ason
Har sparat tidningen för visst var det en höjdare.
Ägaren är nog inte med på forumet vad jag se men brukar vara med bl a i Skillingaryd (i morgon) och om jag inte tar fel med en grön Scania 36 med mjölkkrukor på flaket. I morgon kanske han kommer med den "nya" bilen?

Det är ett antal gammellastbilsägare i trakten som inte finns med på forumet men som märks lokalt då och då i andra sammanhang. Ett visst litet lokalt nätverk utan IT finns det.

Re: Scania-Vabis LS22

InläggPostat: 24 maj 2009, 15:55
av flak
En strålande fin renovering av en gammal klassiker