Sida 1 av 1

Nu är det hjul igen, bildhåta

InläggPostat: 24 apr 2009, 08:57
av Per Thomson
Gåtan gäller vad för nytta med hjulen uppe på flaket?

IMG_0461.jpg
IMG_0461.jpg (36.47 KiB) Visad 5904 gånger

Re: Nu är det hjul igen, bildhåta

InläggPostat: 24 apr 2009, 09:01
av hennke85
Är det inte som vissa tyska och holländska lastbilar (har faktiskt inte sett en svensk med det arrangemanget) att när man kör bilen och kärran i tomme så lasta man upp kärran på bilen och slipper att dra på eländet.

Re: Nu är det hjul igen, bildhåta

InläggPostat: 24 apr 2009, 15:03
av Bengt Gustafsson
Tror det är så här: stödaxel i uppfällt läge som visserligen inte klarar så mycket last, men som (nedfälld) framför allt gör att avståndet mellan bilens första och sista axel blir längre.

Detta innebär i sin tur ökad tillåten bruttovikt / last enligt axelavståndstabell (ungefär som vår svenska) och / eller broformel.

Bengt Gustafsson

Re: Nu är det hjul igen, bildhåta

InläggPostat: 24 apr 2009, 21:44
av Nor1
Jag kör på Bengts linje. En stödaxel som egentligen inte fyller nån annan funktion än att öka avståndet mellan första och sista axel på fordonet, väldigt vanlig på betongbilar i staterna.

/Stefan

Re: Nu är det hjul igen, bildhåta

InläggPostat: 27 apr 2009, 15:07
av Per Thomson
Jodå, det där med bruttoviktstabell och totalt axelavstånd är så rätt så. I det här fallet (bilden) är det californisk bruttoviktstabell som gäller.

Bestämmelserna över bruttovikter kan kan skilja sig en del mellan olika stater i USA. Jag kom över en lunta på ca 700 sidor om fordonsbestämmelser för Californien och där kan jag se att max tillåten bruttovikt på 80000 pound (ca 40 metriska ton) kan uppnås vid 45 fots axelavstånd förutsatt att kombinationen har 6 axlar. Vid 4 axlar, de vanligast fjärrbilarna måste avståndet ökas till 51 fot och för de bilar som syns på fotot, 4 axlar, gäller 57 fot (ca 19 meter).