Sida 1 av 1

Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 16 nov 2020, 12:23
av johnny013
https://www.youtube.com/watch?v=stW10sX ... FIQ8SsRUkg

Mycket att se . Ha en trevlig stund :roll: :D :D :D

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 22 nov 2020, 01:48
av S-V L44
Det var en mycket trevlig och intressant film.
I Dalby-trakten fanns det enligt gamla källor, inte bara ett, utan ett flertal enskilda stenbrott.
I filmen ser man en hel del äldre och, för vanlig trafik, uttjänta lastbilar.
Om man tittar i de gamla bilregistren så hamnade många tunga lastbilar hos stenbrott i trakten, men bilarna blev naturligtvis avregistrerade eftersom de endast användes internt i stenbrotten under sina sista år i drift.

Nu är filmen från mitten av 1950-talet, och det syns främst Volvo och Scania-Vabis, men tidigare genom åren (från cirka 1916 till cirka 1950) har det även funnits lastbilar av t.ex. följande märken :
Atterbury
Bedford
Benz
Bergmann
Chevrolet
Dixi
Dodge Brothers
Faun
Fiat
Ford
Fordson
GMC
Hansa-Lloyd
International
Krupp
NAG
Renault

// Kjell N

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 22 nov 2020, 17:11
av Per Thomson
Snygg Regent huvudpersonerna fick åka i. Två varianter av växellok kunde också ses. Undras om gasbetong verkligen var en svensk uppfinning vilket påstås.
Filmen klart sevärd. :D

Kul med Kjells märkesförteckning!

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 01 dec 2020, 23:40
av Anders
Vid 10:06 syns en frambyggd förkrigs Scania-Vabis! Det var en överraskning! Dessutom en LV290 som tipptruck!

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 02 dec 2020, 14:30
av Stenhuggarn
Ja, väldigt intressant. Många fina gamla bilar. Inte bara en rasans fin Regent utan en och annan rundnos också! :D

Det som imponerade mest dock var gubbarna vid ca 05:40. Så ser man ut om man handlastar. :shock:

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 02 dec 2020, 18:33
av Noxcania
Ja de va inga ølmagar på den ti'n! Eller "gym" heller.
Måste la va nyaste Volvon vid 17:01? & ett år senare presenterades Amazon...
(Visste ni att svenskarna køpte mest Citroen "B11" utom fransmännen? Så vi skulle såklart ha bautamånga DS när dom kom men dom hade så mycket problem me hydrauliken i børjan så de blev inte så bra, till&me så inte-bra att DS fick ID'ns manuella växel från -63 tackvare oss svenskar!)
Så nu vet ni de. ;)

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 15 dec 2020, 15:20
av johnny013
En film till från Dalby . Mycket speciella vajnar att köra sten på borde bli hög tyngdpunkt och hur funkade tippningen ,

https://www.youtube.com/watch?v=PRZgHjct8E8

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 29 dec 2022, 15:18
av johnny013
Dalby stenkross film med tillägg från 1996 material till bron

https://www.youtube.com/watch?v=Tak9uz0HzPo

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 30 dec 2022, 22:30
av Bushido
En får tacka för nostalgitrippen! Jag är uppvuxen i grannbyn Torna Hällestad, och har spenderat mycket tid i Dalby. Jag gick i skolan där från mellanstadiet och uppåt, upplevde flertalet skolavslutningar i den gamla kyrkan och badade frekvent i det gamla vattenfyllda stenbrottet om somrarna. Och på Siporex asfalstplaner övade jag konbana för mc-kort om kvällarna efter att verksamheten upphört. Kul att se att så mycket går att känna igen, trots att det var många år senare!

Re: Nostalgi Dalby Stenkross

InläggPostat: 01 jan 2023, 13:20
av Per Thomson
Trevliga inlägg om såväl Citroen och Torna Hellestad :D
johnny013 skrev:En film till från Dalby . Mycket speciella vagnar att köra sten på borde bli hög tyngdpunkt och hur funkade tippningen ,
https://www.youtube.com/watch?v=PRZgHjct8E8

Jag antar att tippningen fungerade med att man bara behövde bromsa lätt i samband med backning. Givetvis fanns ett lås som hindrade ofrivillig tippning som måste öppnas först. Den höga tyngdpunkten mitt ovanför bakaxeln skötte själva tipproceduren.
Jag kan ha fel om detta.