Sida 1 av 1

Flyttade inlägg

InläggPostat: 11 nov 2008, 16:20
av Stellan
Var inte danskarna inne på motorsvaga bilar med bra lastkapcitet på -70 talet? Jag har för mig att det var en hel del Scania 80:or som gick på Norge på den tiden, men de flesta kanske var tvåaxliga. Men brukar inte åkare vara rätt så ekonomiska och köpa snikvarianter, och då borde ju den här modellen vara alldeles förträfflig tycker man.

Det jag kommer ihåg och känner till om den här modellen så gick den ofta som liftdumperbil och kommunalbil runt omkring i Bohuslän, Korp & son i Brastad byggde några slamsugare på dem också har jag för mig.

/Stellan

Re: Uppgifter i VV-registret m m

InläggPostat: 11 nov 2008, 16:38
av Stellan
Sandwalls i Borås har haft LBS 85 också :D
LBS85_b.JPG
LBS85_b.JPG (202.78 KiB) Visad 9692 gånger


/Stellan

Re: Uppgifter i VV-registret m m

InläggPostat: 11 nov 2008, 19:33
av arnfinn
Stellan skrev:Var inte danskarna inne på motorsvaga bilar med bra lastkapcitet på -70 talet?
/Stellan


Japp! Derfor finnes det mye Bedford i Danmark :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Re: Uppgifter i VV-registret m m

InläggPostat: 11 nov 2008, 19:41
av Stellan
De hade tydligen Bedford i Malaysia också...tror att det är en Bedford i alla fall :P
26_b.JPG
26_b.JPG (114.02 KiB) Visad 9661 gånger
/Stellan

Re: Uppgifter i VV-registret m m

InläggPostat: 11 nov 2008, 19:56
av arnfinn
Tyder på det ja - både frontrute og blinkers på framskjermen.

Re: Flyttade inlägg

InläggPostat: 12 nov 2008, 15:51
av Per Thomson
Anders hoppades nog på lite andra svar varför jag flyttade dessa svar till en ny tråd :cry:

Re: Flyttade inlägg

InläggPostat: 13 nov 2008, 08:29
av finnholm
Hejsan!

jo det er korrekt at der i Danmark kørte manga 80 modellen.
Det var skik i danmark at man købte en L85 eller en LB85 hjem som 2 akslet og bygte boggie på, senere begyndte man at købe LS og LBS chassier hjem. Der kørte også riktig manga L80 og LB80, de blev alla brugt til manga forskellige opgaver.
Så det er helt korrekt at man i Danmark kørte med små motorer og stort vægt, mange blev brugt til meget større last end dom var beregnet til, Vi bygge mange om med stærkere fjedre så dom kunne laste mere, uden det kunne ses på bilan.

Re: Flyttade inlägg

InläggPostat: 13 nov 2008, 09:15
av Per Thomson
Jag minns dom tydligt fron 60-talet, särskilt när de var på hemgående med fullt lass virke på bil o släp och skulle upp för den s k Barnarpsbacken söder om Jönköping. Det var flera som fick bogseras upp för den backen. Visserligen är dessa minnen ett stycke tid innan 80:-orna kom.

Re: Flyttade inlägg

InläggPostat: 13 nov 2008, 17:07
av arnfinn
Per Thomson skrev:Jag minns dom tydligt fron 60-talet, särskilt när de var på hemgående med fullt lass virke på bil o släp och skulle upp för den s k Barnarpsbacken söder om Jönköping. Det var flera som fick bogseras upp för den backen. Visserligen är dessa minnen ett stycke tid innan 80:-orna kom.


Det synet jeg får foran meg når jeg leser dette er det årvisse spetakkel vi har på norske vinterveger når sydlandske sjåfører skal over landet under isete forhold eller med snø og vind. Ikke har de kjettinger og kommer med nedslitte sommerdekk, dårlige bremser og skal over Haukelifjell og lignende fjelloverganger. Finnes verre eksempler også og ofte er det ikke nødvendig med krevende forhold før de steller til problemer. Vanlige vinterveger blir problemer under gitte forutsetninger.

Ikke et ondt ord sagt om danske sjåfører - jeg kan godt forstå at de kjøpte biler med mindre motorer når landet er så flatt :)

Re: Flyttade inlägg

InläggPostat: 14 nov 2008, 00:49
av Per Thomson
Anledningen till att de tidigare hade motorsvagare bilar i Danmark såväl som i Norge hade förmodligen samband med att det då var tuffare ekonomiska förhållanden för dessa grannländer jämfört med Sverige på grund av "Andra världskriget". Danmark och Norge återhämtade sig succesivt och "körde förbi" Sverige någon gång på 80-talet. Eller vad säger flh ?